لاریجانی: برخورد سخت با مخالفان در درازمدت اثر سوء دارد

حق نشر عکس ISNA
Image caption منتقدان آقای لاریجانی او را از 'ساکتین فتنه' می‌دانند

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در دیدار با مدیران وزارت اطلاعات خواهان به کار بردن 'روش‌های معقول و سنجیده' در برخورد با مخالفان شده است.

به گزارش خبرگزاری مجلس ایران، خانه ملت، آقای لاریجانی درباره شیوه برخورد با مخالفان حکومت گفته است: "استراتژی برخورد سخت شاید زود جواب دهد، ولی در درازمدت آثار سوء به دنبال خواهد داشت."

رئیس مجلس ایران در اظهارات خود مشخص نکرده است که منظور از مخالفان چه کسانی هستند و برخورد سخت چگونه برخوردی است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از چهره‌های اصلی اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از حدود سه سال پیش تحت نظر ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

هنوز رسما اتهامی علیه این افراد اعلام نشده و دادگاهی هم برای محاکمه آنها برگزار نشده است.

وزارت اطلاعات ایران در کنار سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب از جمله نهادهای امنیتی بود که نقشی کلیدی در سرکوب اعتراض‌های بعد از انتخابات سال ۸۸ و برخورد با معترضان داشت.

تعدادی از کسانی که در جریان این اعتراض‌ها دستگیر، محاکمه و محکوم شدند، از فشار ماموران وزارت اطلاعات به دستگاه قضایی برای صدور احکام سنگین خبر دادند.

'ساکتین فتنه'

رئیس مجلس ایران در همایش سراسری مدیران وزارت اطلاعات، کار این وزارت خانه را بسیار سخت، مهم و اساسی و کاری توصیف کرده که "حساسیت‌ها و ظرافت‌هایی هم دارد که باید به آن توجه کرد."

پس از وقایع سال ۸۸ گروهی از محافظه‌کاران منتقد آقای لاریجانی از او به عنوان یکی از 'ساکتین فتنه' یاد می‌کردند.

گروهی از هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای این اصطلاح را درباره کسانی به کار می‌بردند که از نظر آنها موضع به اندازه کافی محکمی در مخالفت با معترضان نگرفتند.

همچنین در جریان اعتراض‌ها گفته شد که آقای لاریجانی پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به میرحسین موسوی، به عنوان برنده انتخابات تبریک گفته است. اما آقای لاریجانی بعد از فروکش کردن اعتراض‌ها، فرستادن پیام تبریک برای پیروزی آقای موسوی را رد کرد.

مطالب مرتبط