وزیر کشور ایران: مداحان محوری‌ترین شبکه مبارزه با مواد مخدرند

حق نشر عکس MEHR
Image caption ملاقات وزیر کشور و مداحان در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شده است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی، در جلسه‌ای با جمعی از مداحان گفته است: "جامعه مداحان محوری‌ترین شبکه اجتماعی در حوزه مبارزه با مواد مخدر است."

آقای رحمانی فضلی امروز، شنبه ۵ بهمن (۲۵ ژانویه) از مداح‌ها و شاعران آیینی درخواست کرده است که برای مبارزه با مواد مخدر با "بالا بردن اعتقادات و نیز برانگیختن حس گناه و تعصب و غیرت" به ترک اعتیاد معتادان کمک کنند.

او استفاده از شبکه‌های اجتماعی و تشکل‌های مردمی در پیشبرد سیاست‌های اجتماعی را شیوه‌ای مطرح در جهان خوانده و گفته است با توجه به حضور مداحان، ایران از ۱۴۰۰ سال پیش چنین شبکه‌ای دارد که اکنون می‌تواند از آن در مبارزه با مواد مخدر استفاده کند.

بنا بر آمار رسمی بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایران معتاد هستند، هرچند برخی صاحبنظران معتقدند تعداد معتادان به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر از این میزان است.

عبدالرضا رحمانی فضلی گفته است: "مداحان از لحاظ شناختی، احساسی و فلسفی پیوند عمیقی با جامعه برقرار کرده‌اند. تقاضای من از جامعه مداحان این است که به دنبال راهکارهایی برای حل معضل اعتیاد جامعه باشیم."

او پیشنهاد کرده مداحان شبکه خیریه‌ای بر حمایت از معتادان و خانواده‌های آنان شکل دهند.

۵۶ هزار مداح

در این جلسه مصطفی خرسندی، رئیس کانون مداحان کل کشور، گزارشی از فعالیت‌های مداحان ارائه کرده و گفته است: "حدود ۵۶ هزار و ۴۳۲ مداح در کشور وجود دارند که ۴۲۵ دفتر کانون به این منظور در کشور ایجاد شده است و هزار و ۸۳۵ نفر نیز جزو هیات رئیسه کانون های مداحان کل کشور هستند."

آقای خرسندی پیشنهاد کرده که دولت در هر استان دفتری برای هماهنگی فعالیت‌های مداحان اختصاص دهد. او برای این امر درخواست کرده است که برای هر استان بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون تومانی نیز اختصاص داده شود.

حضور مداح‌ها در فضای سیاسی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر پررنگ شده است و برخی از آنان، چون منصور ارضی و سعید حدادیان، اظهارنظرهای سیاسی جنجالی و خبرسازی می‌کنند.

چندی پیش آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ملاقات با اعضای هیات رزمندگان اسلام و در پشتیبانی از مداح‌ها گفته بود: "هیات امام حسین سکولار ما نداریم. هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنى علاقه‌‌مند به اسلام سیاسى است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است."

مطالب مرتبط