دیپلمات ارشد ایرانی: نمی‌گوییم جزئیات توافق‌ هسته‌ای با نظر رهبر بود

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption بنا به قانون اساسی ایران تعیین سیاست‌های کلی به عهده رهبر است

حمید بعیدی‌نژاد، از دیپلمات‌های ارشد و مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران، درباره موضع آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نسبت به مذاکرات جاری ایران و ۱+۵ و توافق ژنو توضیحاتی داده است.

آقای بعیدی‌نژاد امروز یکشنبه ۶ بهمن (۲۶ ژانویه) به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است که مذاکره‌کنندگان ایرانی و در راس آنها محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، برای اثبات اقدامات خود از اعتبار آیت‌الله خامنه‌ای "خرج" نمی‌کنند.

او گفته است در عین حالی که روند و جزئیات مذاکرات به اطلاع نهادهای مرتبط و از جمله رهبری می‌رسد، مذاکره‌کنندگان همیشه نمی‌گویند "که محورها و جزئیات توافق شده در جریان مذاکرات، جزء به جزء و یک به یک، نظر مقام معظم رهبری را داشته است."

در روزهای اخیر انتقادات بعضی چهره‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار از سیاست خارجی و هسته‌ای حسن روحانی بالا گرفته است. برخی از آنان می‌گویند که توافق ژنو مورد انتقاد رهبر ایران قرار گرفته است.

از جمله محمود نبویان و جواد کریمی قدوسی، نمایندگان مجلس، گفته‌اند که آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه ای خصوصی گفته است که از توافق ژنو "تثبیت حق غنی‌سازی هسته‌ای به دست نمی‌آید."

حق نشر عکس ISNA
Image caption بعیدی‌نژاد مسئول 'دبیرخانه اجرای تفاهم ژنو' است

دفتر رهبر ایران تاکنون این گفته‌ها را تایید یا تکذیب نکرده است.

حمید بعیدی‌نژاد در مصاحبه با ایرنا گفته است که رهبر ایران به طور مستمر در جریان مذاکرات قرار می‌گیرد، "ولی این ایشان هستند که تصمیم می‌گیرند در چه مراحلی چه نکات و مواردی را به نهادهای ذی‌ربط منتقل کنند که به تیم مذاکره کننده برسد."

آقای بعیدی‌نژاد تاکید کرده است که نظر رهبر برای مذاکره‌کنندگان "حجت" است، "اما ما فکر نمی‌کنیم که مناسب باشد ایشان را درمعرض موضعگیری قرار دهیم."

رهبر ایران پیش از این هشدار داده بود که هیچکس نباید مذاکره‌کنندگان ایران را تضعیف کند، اما در عین حال نسبت به نتیجه مذاکره با غرب اظهار بدبینی کرده بود.

'کلمه' حق غنی‌سازی

مقام‌های عالی جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر اصرار کرده‌اند که "حق غنی‌سازی اورانیوم" برای آنها خط قرمز به شمار می‌رود. پس از توافق ژنو نیز تفسیر طرفین از مساله حق غنی‌سازی ایران در این توافق خبرساز شد.

حمید بعیدی‌نژاد گفته است: "ما دنبال کلمه 'حق' غنی سازی نبودیم، چون حق را آنها به ما نمی دهند بلکه حق بر اساس حقوق بین الملل و معاهدات و اسناد بین المللی اعطا می‌شود."

آقای بعیدی‌نژاد گفته است که هدف مذاکرات اخیر رسیدن به توافقی کوتاه مدت بوده است و افزوده: "در مرحله کوتاه مدت نیازی نیست که نام غنی سازی برده شود چرا که غنی سازی در عمل پذیرفته شده است."

او با اشاره به پیچیدگی‌های مساله هسته‌ای ایران گفته است رسیدن به توافقی جامع "به هیچ وجه ساده نیست." او با انتقاد از حملاتی که به مذاکره‌کنندگان می‌شود گفته است هم‌اکنون ۴۰ نفر از دیپلمات‌ها و کارشناسان ایرانی درگیر مذاکرات هستند و این تعداد به زودی به ١٢٠ نفر خواهد رسید.

آقای بعیدی‌نژاد از این که "برخی جریان‌های سیاسی" در ایران به دستاوردهای توافق ژنو بی‌توجهی می‌کنند اظهار تاسف کرده است.