گزارش بسیج از نقض حقوق بشر در آمریکا

محمدرضا نقدی و علاءالدین بروجردی حق نشر عکس FARS
Image caption محمدرضا نقدی و علاءالدین بروجردی در مراسم رونمایی از گزارش

سازمان بسیج مستضعفین ایران گزارشی به سه زبان از نقض حقوق بشر در آمریکا منتشر کرده که در آن به اعمال مجازات اعدام، نقض آزادی بیان، نقض حقوق زندانیان، بازداشت‌های خودسرانه، نقض حریم خصوصی شهروندان، تبعیض نژادی و "تجاوز جنسی به زنان" در ارتش آمریکا انتقاد شده است.

در این گزارش، حقوق بشر بر مبنای اعلامیه جهانی حقوق بشر تعریف شده و به میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، میثاق بین‌المللی حقوق اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، کنوانسیون حذف همه اشکال تبعیض علیه زنان، کنوانسیون منع شکنجه و مجازات‌های خشن و کنوانسیون حقوق کودک استناد شده است.

خبرگزاری فارس نوشته است که سرتیپ محمدرضا نقدی (فرمانده بسیج)، محمدجواد لاریجانی (رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه)، محمدحسن ابوترابی فرد (نایب رئیس مجلس) و علاءالدین بروجردی (رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس) در جلسه رونمایی از این گزارش که امروز دوشنبه ۷ بهمن (۲۷ ژانویه) در دانشگاه تهران برگزار شد، حاضر بودند.

در بخشی از این گزارش آمده است: "افزایش شدید شمار محکومان به مرگ در سال ۲۰۱۳ [در آمریکا] نشان می‌دهد که این کشور به جای تلاش برای کاهش اعدام، در مسیر مخالف گام برداشته است."

در گزارش بسیج که تحت عنوان "دیدبان آمریکا" منتشر شده، از شمار زیاد زندانیان در این کشور به نسبت جمعیت انتقاد شده و به نقض "گسترده" و "سازمان‌یافته" حقوق بشر در زندان های بگرام (در افغانستان)، کالیفرنیا، می‌سی‌سی‌پی و گوانتانامو اعتراض شده است.

نقض حریم خصوصی شهروندان از طریق شنود مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی و نقض آزادی بیان، از جمله از طریق تعقیب قضایی بردلی مننینگ (سربازی که افشاگری‌هایش در سایت ویکی لیکس منتشر شد) و ادوارد اسنودان (کسی که شنود گسترده مکالمات و ارتباطات اینترنتی توسط دستگاه‌های امنیتی را افشاء کرد) در گزارش بسیج مورد انتقاد قرار گرفته است.

تهیه‌کنندگان گزارش همچنین طرح موسوم به "برنامه نظارتی اداره پلیس [نیویورک] بر مسلمانان"، نقض حقوق بومیان آمریکا و نقض حقوق مهاجران را مواردی از نقض حقوق اقلیت‌ها در آمریکا دانسته‌اند.

نظام قضایی، سیستم اقتصادی نظام آموزشی و دستگاه‌های پلیسی و امنیتی آمریکا در این گزارش به اعمال تبعیض نژادی متهم شده‌اند.

در بخش پایانی این گزارش از افزایش شدید خشونت جنسی در ارتش آمریکا به عنوان یکی از "نمونه‌های نگران کننده نقض حقوق زنان" در این کشور یاد شده است.

گزارش سازمان بسیج مستضعفین در مورد وضعیت حقوق بشر در آمریکا در مواردی به گزارش‌های سازمان های شناخته شده مدافع حقوق بشر از جمله دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل استناد کرده است.

این سازمان‌ها و دولت‌های غربی در گزارش‌های سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در کشورهای جهان، از نقض حقوق بشر در ایران هم انتقاد می‌کنند.

اعمال مجازات اعدام، اجرای مجازات‌های خشن (از جمله سنگسار)، تبعیض در قوانین ایران علیه زنان و اقلیت های مذهبی و قومی، بازداشت‌های خودسرانه، بدرفتاری با زندانیان و نقض آزادی بیان از جمله انتقادهایی است که علیه حکومت ایران مطرح می‌شود.

مقامات ایران معمولا این گزارش‌ها را مغرضانه می‌خوانند و می‌گویند که بعضی جنبه‌های حقوق بشر به مفهوم غربی، با اعتقادات اسلامی تناقض دارد.

با این حال، منطق و زبان به کار گرفته شده در گزارش سازمان بسیج مستضعفین در مورد نقض حقوق بشر در آمریکا، بسیار شبیه گزارش‌های سازمان‌ها و نهادهای غربی است.

این گزارش به زبان های انگلیسی، عربی و فارسی منتشر شده است.