نیویورک میزبان دور اول مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ برای توافق نهایی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اولین نشست وزیر خارجه دولت جدید ایران و وزرای خارجه شش قدرت جهانی هم در نیویورک برگزار شده بود

منابع ایرانی و آمریکایی می‌گویند که دور اول مذاکرات اتمی برای توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ تا اواخر بهمن ماه امسال در نیویورک انجام خواهد شد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده اتمی ایران این خبر را منتشر کرده و گزارش داده است که این مذاکرات با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ برگزار خواهد شد.

یک بار دیگر نیویورک

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم تایید کرده است که این دور از مذاکرات اواسط فوریه در نیویورک خواهد بود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران که به پیروزی حسن روحانی سیاستمدار میانه رو انجامید، اولین دیدار مقام های ایران و گروه ۱+۵ هم در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، در شهر نیویورک انجام شد.

در این دیدار برای اولین بار محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا با هم گفت و گو کردند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه بیست و هفتم ژانویه برابر با هفتم بهمن گفته است که آقای ظریف و خانم اشتون درباره میزبانی نیویورک توافق کردند.

به گفته این مقام آمریکایی "نیویورک از زیرساخت ها و امکانات مشابه ژنو برخوردار است... سازمان ملل متحد و حمایت بین المللی در دستیابی به یک توافق جامع با ایران نقش مهمی دارند. دلیل دیگری برای برگزاری گفت‌و‌گوها در نیویورک وجود ندارد."

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اواخر دی ماه گفته بود که مذاکرات گام نهایی ایران و گروه ۱+۵ "دشوار" خواهد بود.

آقای ظریف گفته بود که بر اساس متن توافق ژنو موسوم به "برنامه اقدام مشترک" طرفین حداکثر باید ظرف یک سال طرح جامعی را به اجرا بگذارند.

ایران می گوید این دور از مذاکرات با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی صورت می گیرد و به گفته وزیر خارجه این کشور "باید بسیار سریع‌تر مورد مذاکره قرار گرفته و اجرایی شود."

ایران و گروه ۱+۵ پاییز امسال در توافقی که با حضور همه وزرای خارجه شش کشور به دست آمد، به راه حلی شش ماهه برای کاهش اختلافات دست پیدا کردند.

در پی اجرای توافق ژنو، قرار است طرف ها برای دست یافتن به راه حلی جامع و نهایی مذاکره کنند که بر اساس گزارش‌ها، این مذاکرات اواخر بهمن در نیویورک آغاز خواهد شد.