رفیقدوست: وزیر مسکن احمدی‌نژاد او را ضد ولایت فقیه می‌دانست

حق نشر عکس fars
Image caption محسن رفیقدوست در سال های اول انقلاب مدتی وزیر سپاه پاسداران بود

محسن رفیقدوست، از چهره های سیاسی محافظه کار در ایران گفته است که وزیر کابینه اول محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، او را "ضد ولایت فقیه" می‌دانسته است.

آقای رفیقدوست، گفته است که محمد سعیدی‌کیا، وزیر مسکن دولت اول محمود احمدی نژاد، ابتدای سال چهارم ریاست جمهوری "به من گفت من می‌گویم زیر آسمان کبود، ضدولایت‌فقیه‌تر از این آقا [احمدی‌نژاد] نداریم."

"ضدولایت فقیه" اصطلاحی است که طرفداران آیت الله روح الله خمینی در سال های اول پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ به مخالفان حکومت تازه پای ایران نسبت می دادند و هنوز هم در ادبیات سیاسی ایران کاربرد دارد.

آقای رفیقدوست در ادامه به نقل از آقای سعید کیا گفته "من سال سوم رفتم پیش آقا [آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران] گفتم می‌خواهم استعفا بدهم زیرا این دولت، دولت ضدولایت‌فقیه است، اما ایشان گفتند بمان تا دوره‌ات تمام شود."

به گفته آقای رفیقدوست، به نقل از محمد سعیدی کیا، آقای احمدی نژاد "مدام بحث می‌کرد و مدام می‌گفت آقا آقا، من به او گفتم بگو منظورت از آقا همین آقا [آیت الله خامنه ای] است که ایشان یک‌بار هم زیر بار نرفت."

منتقدان محمود احمدی نژاد می گویند که او و نزدیکانش اعتقادی زیادی به فعالیت روحانیان ندارند و خود مدعی رابطه با امام زمان هستند.

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اواخر دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد گفته بود "امام زمان که ایشان سخنان خود را با نام آن حضرت شروع و ختم می‌کند در این کشور یک نایب زنده، حاضر، مدیر و مدبر دارد که تصمیم‌گیرنده است، کسی نمی‌تواند بگوید تابع امام زمان هستم ولی از نظرات ولی فقیه بالفعل تبعیت نکند... تصمیم ایشان تصمیم امام زمان است."

منظور او از نایب امام زمان در حال حاضر، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

آقای احمدی نژاد که تا ماه های اول دور دوم ریاست جمهوری اش هم مورد حمایت همه جانبه آیت الله خامنه ای قرار داشت، پس از قهر بر سر دستور رهبر ایران مبنی بر ابقای وزیر وقت اطلاعات، آرام آرام حمایت نهادها و افراد مرتبط به آیت الله خامنه ای را از دست داد.

'امام گفتند دنبال بمب اتم نروید'

محسن رفیقدوست شنبه هفته جاری در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین، یک تشکل سیاسی محافظه کار سخنرانی کرده و گفته های او در روزنامه های امروز چاپ تهران هم بازتاب داشته است.

او در دوران جنگ مدتی وزیر سپاه پاسداران بود و پس از درگذشت آیت الله روح الله خمینی هم مدتی ریاست بنیاد مستضعفان را به عهده داشت. او در حال حاضر همچون آقای سعیدی کیا از اعضای هیات امنای بنیاد مستضعفان است.

آقای رفیقدوست در توصیف سال های وزارت اش گفته است که می خواسته وزارت دفاع را به سفارت آمریکا که توسط دانشجویان موسوم به خط امام اشغال شده بود، منتقل کند، اما آیت الله خمینی به او گفته "آنجا مال آمریکاست، مگر قرار است هزارسال با آمریکا رابطه نداشته باشیم؟"

او همچنین گفته است که "همان موقع به دنبال پیگیری روش دستیابی به سلاح هسته‌ای، رفتیم پیش امام [آیت الله خمینی] گفتم نظر شما چیست، ایشان گفتند دنبال اتم نروید و همان موقع جمع کردیم."

مطالب مرتبط