عراقچی: تجارت اروپا و ایران تا سقف یک میلیون یورو نیاز به مجوز ندارد

حق نشر عکس AFP
Image caption عباس عراقچی گفته که تحریم های صورت گرفته علیه ایران شکاف‌های عمیقی پیدا کرده

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی این کشور گفت که با اجرایی شدن توافق هسته ای ژنو، از این پس تجارت با ایران در کشورهای اروپایی تا سقف یک میلیون یورو "نیاز به دریافت مجوز ندارد".

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای عراقچی افزوده است: "یکی از نتایج توافقات ژنو این است که بار روانی تحریم بر روی ایران، به تدریج برداشته می شود."

معاون وزارت خارجه ایران صبح روز سه شنبه هشتم بهمن (۲۸ ژانویه) در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران شرکت و سخنرانی کرده است.

موضوع فعالیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ایجاد همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن است و در جلسات آن نمایندگان دولت و بخش خصوصی شرکت می‌کنند.

'ساختار تحریم ها شکاف‌های عمیقی پیدا کرده'

آقای عراقچی در بخش دیگری از اظهارات خود گفته که ساختار تحریم ایران شکاف های عمیقی پیدا کرده است.

او در عین حال تاکید کرده که طبق توافق ژنو، یک کانال بانکی از طرف آمریکا و دولت های غربی مشخص می شود تا فعالیت‌های بانکی در زمینه خرید اقلام مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی بدون مانع انجام پذیرد.

تحریم های مالی و بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی، صادرات و واردات کالا از سوی ایران را با مشکلات زیادی رو به رو کرده است.

بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، میزان واردات این در بخش های دارویی و پزشکی و غذایی در حدود ۱۸ میلیارد دلار در سال است که بر اساس توافق ژنو و به گفته آقای عراقچی" از طریق گشایش صورت گرفته، می توان به بیش از نیمی از این رقم واردات، دست پیدا کرد".

به گفته معاون وزارت امور خارجه، در همین ارتباط بانک‌هایی در کره جنوبی، ژاپن و سوئیس مشخص شده است تا کانال بانکی لازم برای واردات ایران فعال شود.

او لغو تحریم های بانکی و مالی را گام بعدی تعهدات گروه ۱+۵ به ایران اعلام کرده و گفته "لغو این تحریم از اهمیت بالایی برخوردار است".

به نوشته رسانه های ایران، در این نشست برخی از اعضای اتاق بازرگانی تهران از گروه مذاکره کننده اتمی به دلیل توافق صورت گرفته تشکر کرده اند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، محمدرضا بهرامن، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خطاب به آقای عراقچی گفته است: "در هشت سال گذشته سیاست‌های تهاجمی ما باعث شد هزینه‌های زیادی را پرداخت کنیم که یکی از آنها همان تورم ۳۵ درصدی است."

وی افزوده است: "به طور قطع تاریخ نشان می‌دهد که چه اتفاقی در جامعه ما افتاد."

مطالب مرتبط