ایران نهایی شدن زمان و مکان مذاکرات جامع اتمی را تکذیب کرد

حق نشر عکس Fars
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران صحبت کرده

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که زمان و مکان مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ هنوز نهایی نشده است.

عباس عراقچی، از مذاکره کننندگان ارشد اتمی ایران هم درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ به ایرنا - خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی - گفته که هنوز توافق قطعی در این مورد صورت نگرفته است.

یک روز پیش از این ایرنا به نقل از یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده اتمی ایران گزارش داد که این مذاکرات با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ اواخر بهمن ماه در نیویورک برگزار خواهد شد.

ساعاتی پس از انتشار این خبر در خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم گفت که این دور از مذاکرات اواسط فوریه (اواخر بهمن) در نیویورک انجام می شود و اعلام کرد که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره میزبانی نیویورک توافق کرده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با یادآوری اینکه نیویورک مقر سازمان ملل است، میزبانی کشورش برای این دور از مذاکرات را رد کرده و گفته بود "نیویورک از زیرساخت ها و امکانات مشابه ژنو برخوردار است... سازمان ملل متحد و حمایت بین المللی در دستیابی به یک توافق جامع با ایران نقش مهمی دارند. دلیل دیگری برای برگزاری گفت‌و‌گوها در نیویورک وجود ندارد."

گفتگوهای قبلی ژنو در مورد برنامه هسته ای ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برگزار شده است.

ایران و گروه ۱+۵ پاییز امسال در توافقی که با حضور همه وزرای خارجه شش کشور به دست آمد، به راه حلی شش ماهه برای کاهش اختلافات دست پیدا کردند.

در پی اجرای توافق ژنو، قرار است طرف ها برای دست یافتن به راه حلی جامع و نهایی مذاکره کنند.

ایران می گوید این دور از مذاکرات با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی صورت می‌گیرد و به گفته وزیر خارجه این کشور "باید بسیار سریع‌تر مورد مذاکره قرار گرفته و اجرایی شود."

مطالب مرتبط