قشقاوی: دبیرخانه کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور در وزارت اطلاعات است

حق نشر عکس v
Image caption به گفته معاون وزارت خارجه، جلسات کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور "به صورت منظم" در وزرات اطلاعات تشکیل می‌شود

حسن قشقاوی، معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امورخارجه ایران گفت که دبیرخانه "کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور" در وزارت اطلاعات قرار دارد.

آقای قشقاوی در گفتگو با پایگاه خبری تدبیر، با ذکر اینکه "جلسات این کمیته به صورت منظم در وزارت اطلاعات تشکیل می شود و وزارت اطلاعات به نتایج خوبی در این زمینه دست یافته است" افزود: "به زودی گزارش این جلسات منتشر خواهد شد."

حسن روحانی با آغاز مسئولیت خود در سمت رئیس جمهور ایران، از وزارتخانه های اطلاعات و امور خارجه خواست که کمیته ای را برای تسهیل بازگشت ایرانیان مقیم خارج تشکیل دهند.

در پی اعلام تشکیل این هیات، محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفت: "هر شخصی که خلافی نداشته باشد، تضمین می‌دهیم مشکلی نخواهد داشت."

او با اشاره به ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران افزود: "ترس بی‌مورد کسانی که در حوادث ۸۸ خلافی مرتکب نشدند را حل می‌کنیم."

در همین ارتباط، حسن قشقاوی نیز ماه پیش اظهار داشت که غیر از افراد "دارای پرونده قضایی"، بقیه ایرانیان مقیم خارج "آزادند" که به ایران رفت و آمد داشته باشند.

او گفت که "اگر کسی برای ورود به کشور نگرانی دارد می‌تواند از بخش کنسولی وزارت خارجه استعلام کند" و آدرسی ایمیل را نیز برای استعلام در این زمینه اعلام کرد.

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه، در مصاحبه جدید خود با رد "شایعاتی که درباره کارشکنی در کار کمیته بازگشت ایرانیان خارج از کشور مطرح شده" گفته که این کمیته "در حال اجرای دستور رئیس جمهور است".

پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و سرکوب معترضان به نتیجه اعلام شده از سوی حکومت ایران، مهاجرت ایرانیان از این کشور به میزان زیادی افزایش یافت.

به گفته ناظران بخشی این مهاجرت‌ها نه فقط به دلیل ارتباط با اعتراضات انتخاباتی، بلکه به دلیل بی ثباتی اقتصادی و نگرانی ناشی از تشدید تحریم های بین‌المللی بوده است.

مطالب مرتبط