'احتمال ورود غبار آلوده به اورانیوم به ایران'

حق نشر عکس Fars
Image caption مقامات ایرانی می گویند که سرمای هوا، پدیده وارونگی و ذرات معلق عوامل اصلی آلودگی هوا هستند

اصغر محمدی فاضل، رئیس دانشگاه محیط زیست وابسته به وزارت علوم امروز سه‌شنبه هشتم بهمن ماه اعلام کرد که احتمال ورود غبار آلوده به اورانیوم به ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا)، آقای فاضل در همایش محیط زیست،‌ بهداشت و ایمنی شرکت‌ها و واحدهای تابع سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران با اشاره به اینکه مسئله ریزگردها مهمترین مسئله محیط زیستی در حال حاضر است، گفت که بررسی میکروفسیل‌های موجود در ریزگرد و گرد و غبار موجود در کشور نشان می‌دهد که این گرد و غبار از منطقه شاخ آفریقا با استفاده از جریان هوا وارد شده است. "این ریزگردها از مناطقی که در آن از اورانیوم ضعیف شده استفاده شده وارد ایران می‌شود. در عراق هم که کاملا تائید شده که از اورانیوم ضعیف شده استفاده شده است. به این ترتیب می‌توانیم نتیجه بگیریم که احتمال ورود غبار آلوده به اورانیوم وجود دارد."

او با اشاره به این که این توانایی در دنیای امروز وجود دارد که با استفاده از غبار مردم یک منطقه را تحت تاثیر قرار داد، گفت: "مثلا می‌توان با افزودن موادی به غبار، مردم یک منطقه را غم‌زده، ناراحت یا حتی خوشحال کرد. ما باید به جای توقع از دیگران که مراقب محیط خود باشند، خودمان مراقب محیط اطرافمان باشیم."

مقامات ایرانی می گویند که سرمای هوا، پدیده وارونگی و ذرات معلق عوامل اصلی آلودگی هوا در کشور هستند.

آقای فاضل با یادآوری سخنان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که به مردم توصیه کرده بود اگر می‌توانند از تهران بروند، افزود: "توصیه می‌کنم مردم تا جایی که می‌توانند از منازل خود خارج شوند، چرا که به دلیل ترکیبات خطرناکی که در منازل وجود دارد اعم از روکش، کفپوش و غیره حتی در فضای داخل منازل نیز با خطرات زیادی مواجهیم."

تداوم آلودگی هوا باعث شده که مقام‌های مسئول اعلام کنند که این هوا برای بیماران قلبی و تنفسی و سالمندان خطرناک است و آنها نباید در شهر تردد کنند.

رئیس دانشگاه محیط زیست با اشاره به حادثه آلودگی آب پردیس که بیش از هزار نفر از ساکنان منطقه را به خاطر آلودگی آب راهی بیمارستان کرد، گفت: "وقتی آب کلر دار را حرارت می‌دهیم و مصرف می‌کنیم نباید توقع داشته باشیم که مریض نشویم."

کارشناسان معتقدند افزایش آلودگی هوا در استان‌هایی چون خوزستان٬ تهران٬ اصفهان و اراک نیازمند اختصاص ردیف مستقلی در بودجه به عنوان حق آلایند‌گی برای این استان‌هاست ،که به دلیل مشکلات اقتصادی این موضوع در ردیف دوم اهمیت قرار گرفته و چندان توجهی به آن نمی‌شود.

علاوه بر تهران، چند شهر دیگر ایران نیز با مشکل آلودگی هوا مواجهند.

در دی‌ماه سال پیش مشاور وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که در یک سال،۴۴۶۰ نفر بر اثر آلودگی هوای تهران جان باختند.