نتانیاهو: توافق ژنو، برنامه اتمی ایران را فقط شش هفته عقب می‌اندازد

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست وزیر اسرائیل خواهان جلوگیری از دسترسی ایران به ظرفیت‌های اتمی است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که توافق اتمی ژنو بین ایران و گروه ۱+۵، برنامه اتمی ایران را فقط شش هفته عقب می‌اندازد.

آقای نتانیاهو در یک کنفرانس امنیتی در تل‌آویو گفت که ایران از این فرصت استفاده می کند تا فناوری لازم برای ساخت بمب اتمی را آماده تر کند.

در جریان توافق ایران و گروه ۱+۵ (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان) که پاییز سال جاری با حضور وزرای امور خارجه این کشورها به دست آمد، راه حلی شش ماهه برای کاهش تنش ها بر سر پرونده اتمی ایران به دست آمد.

بر اساس این توافق قرار است طرف های مذاکره به زودی گفت و گوی جامعی را با هدف دستیابی به راه حل نهایی آغاز کنند.

نخست وزیر اسرائیل ابراز امیدواری کرده است که در مذاکرات جامع اتمی با ایران، از آنچه که او دستیابی ایران به ظرفیت های اتمی خوانده "به طور کامل" جلوگیری شود.

در پی اجرای توافق ژنو و تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران که بیستم ژانویه ۲۰۱۴ (برابر با سی‌ام دی ۱۳۹۲) انجام شد و تایید این موضوع توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بخشی از تحریم های خود علیه ایران را به حالت تعلیق درآورده اند.

این تصمیم شامل تحریم بیمه و حمل و نقل نفت خام به مقصد مشتریان فعلی، صادرات محصولات پتروشیمی ایران، معامله فلزات گرانبها و چند مورد دیگر است.

مطابق توافق ایران و گروه ۱+۵ که در پاییز سال جاری خورشیدی در ژنو سوئیس به دست آمد، تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی و تعلیق بخشی از تحریم های ایران از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا، برای یک دوره زمانی شش ماهه خواهد بود.

بخشی دیگری از توافق ژنو که شامل آزادسازی بخشی از دارایی های ایران و دسترسی این کشور برای خرید برخی اقلام اساسی همچون دارو در ازای رقیق شدن اورانیوم ۲۰ درصدی موجود است، گام به گام و طی شش ماه آینده انجام خواهد شد.

اجرای این توافق از بیستم ژانویه ۲۰۱۴ برابر با سی‌ام دی ۱۳۹۲ به مدت شش ماه آغاز شده است.

مطالب مرتبط