نماینده مجلس عوام بریتانیا: هیات پارلمانی ایران به لندن سفر می‌کند

حق نشر عکس Fars
Image caption از راست جرمی کوربین، بن والاس، جک استرا و نورمن لامونت در سفر به ایران

یک نماینده مجلس عوام بریتانیا که به تازگی به ایران سفر کرده، از برنامه دیدار هیات پارلمانی ایران از لندن خبر داده است.

جرمی کوربین٬ نماینده مجلس عوام از حزب کارگر به خبرگزاری رویترز گفته است که ما یک دعوت رسمی از نمایندگان مجلس ایران کردیم و آنها هم به طور رسمی این دعوت را پذیرفته‌اند.

تازه‌ ترین نشانه بهبود روابط

آقای کوربین گفته است که تاریخ این سفر هنوز نهایی نشده اما انتظار می رود دیدار هیات پارلمانی ایران از لندن، پیش از تابستان پیش رو انجام شود.

این تازه ترین نشانه مثبت در بهبود روابط ایران و بریتانیا است که در هشت سال گذشته ملتهب بوده است.

جرمی کوربین به همراه سه نماینده مجلس بریتانیا، اوایل ژانویه امسال (اواسط دی) به دعوت گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس، به تهران سفر کرده بود.

جک استرا، نماینده مجلس عوام از حزب کارگر و نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران و وزیر خارجه پیشین این کشور، لرد نورمن لامونت، وزیر پیشین دارایی و عضو مجلس لردها از حزب حاکم محافظه کار، و بن والاس، از اعضای مجلس عوام از حزب محافظه کار در این گروه عضویت داشتند.

طی سه روز اقامت، اعضای این گروه در تهران با شماری از مقامات ایرانی از جمله با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار کردند هرچند که علی لاریجانی، رئیس مجلس اعلام کرد با این افراد دیدار نمی‌کند.

هدف از سفر این هیات به ایران، تلاش برای بهبود روابط دو کشور و گسترش همکاری در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی عنوان شده بود.

جک استرا، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا و از اعضای این گروه، پس از پیروزی حسن روحانی، سیاستمدار میانه روی ایران در انتخابات ریاست جمهوری، در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی از تمایل برای سفر به ایران با هدف بهبود روابط دو کشور خبر داده بود.

پس از این ابراز علاقمندی، وزارت امور خارجه ایران از این پیشنهاد استقبال کرد و حتی گفته شد که آقای استرا برای شرکت در مراسم تحلیف آقای روحانی در مجلس، به تهران دعوت شده است.

به دنبال این تحولات برخی از نمایندگان مجلس با سفر آقای استرا مخالفت کردند و روح الله حسینیان، از نمایندگان محافظه کار مجلس گفت که در صورت حضور آقای استرا در صحن مجلس، "با یک چیزی" او را خواهد زد اما سرانجام این دیدار مدتی دیرتر به دعوت گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس انجام شد.

دیدار هیات گروه دوستی پارلمانی بریتانیا و ایران از تهران، به گفته آقای استرا موفقیت‌آمیز بود.

او در بازگشت از تهران گفت که دولت حسن روحانی در تلاش است تا ایران را از انزوا بیرون بیاورد اما اگر غرب قدم‌های اشتباه بردارد، مخالفان آقای روحانی می‌توانند موقعیت او را به شدت تضعیف کنند.

مطالب مرتبط