پلیس ایران وجود 'تهدید' علیه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای را رد کرد

مذاکره کنندگاه هسته ای حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از اشعاری که اخیرا توزیع شده، با قید قسم مذاکره کنندگان هسته ای را تهدید به "انتقام" کرده است

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران گفت که "هیچ تهدیدی" متوجه تیم مذاکره‌کننده هسته ای نیست.

به گزارش ایسنا، سرتیپ رادان چهارشنبه ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) در پاسخ به سوال این خبرگزاری راجع به "انتشار برخی شعرها که مضمونی در تهدید تیم مذاکره‌کننده ژنو دارد" گفته است دستگاه های امنیتی وجود چنین تهدیدی را تایید نمی کنند.

وی در عین حال با ذکر اینکه اشعار تهدیدآمیز را مشاهده نکرده، افزوده است که "اگر تهدیدی در فضای مجازی و واقعی باشد، پلیس قاطعانه با آن برخورد خواهد کرد."

این پرسش و پاسخ در حالی انجام شده که در روزهای گذشته، انتشار برخی اشعار شدیداللحن علیه مذاکره کنندگان هسته ای ایران خبرساز شده است.

وبسایت محافظه کار آریا، روز شنبه به انتشار تعدادی از این اشعار تهدیدآمیز پرداخت که به نوشته این سایت، "به صورت گسترده" و توسط ایمیل ارسال شده است.

این اشعار، دارای مضامینی تند علیه دولت حسن روحانی و تیم مذاکره کننده هسته ای هستند و یکی از آنها، با قید قسم به خدا مذاکره کنندگان هسته ای را تهدید به "انتقام" کرده است.

در واکنش به انتشار تهدیدهای اخیر، امروز محمدرضا محسنی ثانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت، از پلیس فتا -ویژه برخورد با جرایم اینترنتی- خواسته است که با چنین تحرکاتی برخورد کند.

پیشتر، محسن غرویان از اساتید حوزه علمیه قم نیز با انتقاد از انتشار "پیام های توهین آمیز در فضای مجازی خطاب به تیم مذاکره‌کننده و سیاست خارجی دولت" گفته بود که مراجع تقلید از "این فضای بداخلاقی" ناراضی هستند.

در پی توافق هسته ای ژنو میان ایران و گروه ۱+۵، گروهی از محافظه کاران به بیان انتقادات تند علیه دولت حسن روحانی و تیم مذاکره‌کننده هسته ای پرداخته اند. این گروه از محافظه کاران، عمدتا از منسوبین تشکل موسوم به "جبهه پایداری" هستند که حامی اصلی سعید جلیلی مذاکره کننده سابق هسته ای ایران در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ بود.

در یکی از این انتقادات، روزنامه وطن امروز روز اول بهمن در سرمقاله ای با انتقاد از اجرای توافق ژنو نوشت: "برای ما عین آب خوردن بود که کاری می‌کردیم بعضی‌ها به جای مذاکره با حرامیان عالم، دربه‌در دنبال رایزنی با ما می‌گشتند که کف خیابان را رها کنیم تا دولت در شرف تشکیل‌شان اساسا بتواند نفسی بکشد."

در واکنشی جداگانه، هفته نامه ۹ دی چاپ قم خواستار جلوگیری از "اقدامات خائنانه" مذاکره‌کنندگان هسته‌ای با ایجاد "موج اجتماعی" شد و افزود اگر مردم متوجه مفاد توافق ژنو بشوند، "قطعا برخورد دیگری خواهند داشت."