مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۹۲

نطق سالانه باراک اوباما در کنگره آمریکا، شایعاتی مبنی بر استعفای برخی مقامات ارشد دولت، تصویب کلیات لایحه بودجه و سفر نخست وزیر ترکیه به ایران، عمده‌ترین موضوعاتی است که در روزنامه‌های امروز چاپ تهران منتشر شده است.

تلاش دموکرات‌ها در مذاکرات هسته‌ای

حق نشر عکس Jahan Sanat Newspaper Jan30
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

روزنامه جهان صنعت در صفحه اول شماره امروز عکسی را از سخنرانی سالانه باراک اوباما در کنگره آمریکا چاپ کرده که پشت سر او جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری قرار دارند با این تیتر که: تحریم علیه ایران را تحریم می‌کنم.

جلال جلالی‎زاده، هم در سرمقاله این روزنامه نوشته است؛ رئیس جمهور آمریکا در عین حال که اطمینان دارد مخالفانش نخواهند توانست برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات کارشکنی کنند اما مجبور است فضای داخلی را آرام کند.

به اعتقاد این کارشناس مسائل سیاسی به طور کلی می‌توان این سخنرانی را به نفع ایران ارزیابی کرد، زیرا اوباما ضمن حمایت از مذاکرات با طرف ایرانی، مخالفان خود را در کنگره به صبر دعوت کرد. فراموش نکنیم که حل مشکلات جهانی دغدغه اصلی اوست اما این مهم بدون آرام کردن فضای داخلی محقق نمی‌شود.

وتوی تحریم با چاشنی تهدید نظامی

حق نشر عکس resalat newspaper jan30
Image caption صفحه نخست روزنامه رسالت

بخش سیاست خارجی روزنامه رسالت هم در ابتدای یک گزارش خبری که به نطق سالانه آقای اوباما اختصاص دارد، از جمله آورده است؛ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا همچنان به رویکرد دوگانه خود در قبال ایران ادامه می‌دهد.

به نوشته این گزارش، پیروی اوباما از سیاست چماق و هویج در عرصه سیاست خارجی آمریکا در همین راستا قابل تشریح است. از یک سو به کنگره در خصوص اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران هشدار داده و از وتوی این تحریم‌ها سخن گفته است و از سوی دیگر از مذاکرات سخت هسته‌ای در سال جاری میلادی با ایران خبر داده و از عدم موفقیت این مذاکرات سخن به میان آورده است.

به نظر گروه سیاسی روزنامه رسالت نکته قابل تامل‌تر این که رئیس جمهور آمریکا از روی میز بودن همه گزینه‌ها علیه ایران در صورت عدم موفقیت در مذاکرات نیز سخن گفته است.

بودجه را به رای وصل نکنید

حق نشر عکس etemaad newspaper jan30
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

صادق جنان‌صفت، روزنامه‎‌نگار و اقتصاددان در روزنامه اعتماد نوشته است؛ از هفته آینده که جزییات لایحه بودجه به صحن علنی مجلس می‌آید، شرایط برای چانه‌زنی در اقلام و ارقام به اوج می‌رسد. در صورتی که نمایندگان مجلس بدون توجه به محدودیت‌های درآمدی که دولت با آن مواجه است، خرج‌تراشی کنند، بدون تردید همه جامعه بازنده خواهد بود.

به نوشته آقای جنان‌صفت، اگر هر نماینده مجلس بخواهد بدون توجه به واقعیت‌های سرسخت اقتصادی خرج تازه‌ای ابداع کند، سنگ روی سنگ بند نخواهد شد. نماینده دولت نیز توجه داشته باشد که پای خود را بر زمین سفت بگذارد و از واقعیت‌ها فرار نکند.

به اعتقاد نویسنده پول درآوردن در فضای نه چندان مساعد سال ۱۳۹۳ به میزانی که واقعیت‌ها نادیده گرفته شوند، کاری بیهوده است و دود آتش‌افروزی این شرایط به چشم شهروندان می‌رود.

اهداف اردوغان در تهران

حق نشر عکس iran newspaper jan30
Image caption صفحه نخست روزنامه ایران

سفر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه به تهران و دیدار با مقامات بلندپایه ایران بازتاب گسترده‌ای در روزنامه‌های امروز دارد. از جمله روزنامه ایران در گزارشی نوشته است؛ این سفر نشان‌دهنده آن است که تهران و آنکارا خود را آماده ورود به مرحله جدیدی از مناسبات اقتصادی و سیاسی می‌کنند.

کما اینکه پس از حل و فصل چالش‌های هسته‌ای ایران، مقامات ترکیه به جایگاه جدید ایران در عرصه بازیگری منطقه نگاه دیگری دارند و تلاش می‌کنند سطح همکاری‌های خود را ارتقاء دهند. از این رو اردوغان در نخستین گام راهی تهران شده تا از رهاورد این سفر علاوه بر گسترش مناسبات اقتصادی و امضای چندین پیمان مهم اقتصادی، سطح روابط سیاسی و دیپلماتیک کشورش با ایران را به حداکثر برساند.

روزنامه دولتی ایران به نقل از ناظران سیاسی مدعی شده که مقامات آنکارا پس از گذر از مرحله انتخابات داخلی پیش روی آن کشور و در صورت ماندگاری نخست وزیر در راس حزب عدالت و توسعه، سمت و سوی مناسبات منطقه‌ای خود را ما مواضع منطقه‌ای ایران همراه‌تر خواهند کرد.

قانون جرم سیاسی یا قانونی کردن فتنه؟

حق نشر عکس keyhan newspaper jan30
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

محمد صادق فقفوری، در سرمقاله امروز کیهان نوشته است؛ حرکت خزنده‌ای که اکنون برای تدوین جرم سیاسی شکل گرفته است و گویا اصرار هم می‌ورزد آن را به سرانجام برساند، قبلا یک بار در مجلس ششم اجرا و با درایت شورای نگهبان به شکست انجامید.

در ادامه این نوشته آمده است؛ پرواضح است که تدوین جرم سیاسی به معنای پذیرش غیر مردم سالار بودن جامعه است که بی‌شک باید از تدوین آن در نظام مردم سالار جمهوری اسلامی پرهیز کرد.

به اعتقاد نویسنده آنچه مسلم می‌نماید و لزوم دقت بیش از پیش مجلس را درمقابل این جریان هدف دار می‌طلبد، این است که فتنه ۸۸ به لحاظ حقوقی اقدامی علیه امنیت ملی بود که سران و اصحاب آن باید طبق قانون مجازات اسلامی محاکمه و با عناوین فقهی از قبیل محاربه مجازات گردند.

روز پرشایعه دولت

حق نشر عکس sharq newspaper jan30
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

شایعات مبنی بر استعفا یا جابه جایی برخی مسئولیت‌های مهم در دولت ایران یکی از موضوعاتی است که بازتاب زیادی در روزنامه‌های امروز دارد. روزنامه شرق هم در گزارشی نوشته که دیرز هر چند جلسه خبری هیات دولت تشکیل نشد اما خبر و شایعه پیرامون دولتی‌ها کم نبود.

به گزارش روزنامه شرق؛ پیگیری‌ها از استعفای قطعی محمدعلی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و حضور او در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خبر می‌دهد.

البته شایعاتی دیگری هم دیروز مطرح شده که از جمله می‌توان به استعفای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و برخی دیگر از وزرای دولت اشاره کرد.

در همین حال به نوشته روزنامه شرق دیروز روز شایعات پیرامون دولتی‌ها بود، خبرهای یکی یکی می‌رسید و هیچ کدام هم تایید نشدند. اما آنچه اهمیت دارد چرایی انتشار این اخبار از سوی برخی رسانه‌ها و خبرسازی‌هایی با اهداف مشخص است.

مطالب مرتبط