نجفی با استعفا از میراث فرهنگی دبیر 'ستاد هماهنگی اقتصادی' شد

حق نشر عکس MEHR
Image caption پس از این که مجلس به نجفی رای اعتماد نداد او با حکم رئیس‌جمهور به میراث فرهنگی رفت

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان گردشگری و میراث فرهنگی را پذیرفت و او را به دبیری "ستاد هماهنگی اقتصادی" منصوب کرد.

آقای روحانی در حکمی مسعود سلطانی‌فر را به عنوان جایگزین آقای نجفی برگزیده است. آقای سلطانی‌فر پیش از این از طرف رئیس‌جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش معرفی شده بود که مجلس ایران به او رای اعتماد نداد.

روز گذشته اخبار ضد و نقیضی از استعفای محمدعلی نجفی و مخالفت رئیس‌جمهور با آن منتشر شده بود.

آقای روحانی در پاسخ به استعفانامه محمدعلی نجفی نوشته است: "علیرغم تقاضاهای مکرر شما در هفته های گذشته، بر ادامه همکاری پای فشردم، ولی در برابر اصرار جنابعالی و به دلیل حفظ سلامت جسمی شما، با درخواست استعفایتان موافقت می شود."

همچنین دیروز اخباری دیگر از استعفای اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، منتشر شده بود که توسط آقای جهانگیری تکذیب شد. ایسنا به نقل از آقای جهانگیری نوشته است: "من هیچ‌وقت استعفا نمی‌دهم."

ستاد هماهنگی اقتصادی، که آقای نجفی دبیر آن شده است، ستادی است که دولت حسن روحانی برای هماهنگ کردن نهادهای مختلف اقتصادی، مانند وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، تشکیل داده است.

محمدعلی نجفی از طرفداران سیاست‌های بازار آزاد به شمار می‌رود.

او پیش از این برای وزارت آموزش و پرورش ایران به مجلس معرفی شده بود. اکثریت محافظه‌کار مجلس آقای نجفی را متهم کردند که با معترضان سال ٨٨ همراه بوده است.

به رغم این که او گفت در اعتراضات دخالتی نداشته و با لفظ "فتنه" از آنها یاد کرد، در مجلس رای اعتماد نیاورد.

مطالب مرتبط