کوفی عنان: ایران باید بخشی از راه‌حل سوریه باشد

حق نشر عکس Fars
Image caption عنان می‌گوید با مقام‌های ایرانی که از حامیان مهم بشار اسد هستند، گفت‌و‌گوهای صادقانه‌ای درباره وضع سوریه داشته است

هیاتی از شخصیت‌های سابق بین المللی که به ایران سفر کرده بود ، خواهان نقش‌آفرینی این کشور در حل بحران سوریه شد.

هیات چهار نفری گروه متنفذین که به سرپرستی کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد برای سه روز به تهران سفر کرده بود، همچنین خواهان تلاش برای پایان به مناقشه هسته‌ای ایران شد.

کوفی عنان در پایان این دیدار ضمن اشاره به "گفت‌و‌گوهای صادقانه" با مقام‌های ایرانی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: "ما متقاعد شده ایم که ایران به خاطر نقش تاریخی و ظرفیت تاثیرگذاری‌اش می تواند عاملی مهم برای ثبات منطقه‌ای و ایجاد فرصت‌های مناسب باشد."

آقای عنان افزود: "بر این باوریم که ایران باید بخشی از راه‌حل بحران در سوریه باشد."

ایران که با حکومت سوریه رابطه نزدیکی دارد، از سوی کشورهای غربی به حمایت از بشار اسد در مقابله با مخالفان متهم شده است.

این کشور پس از هفته‌ها رایزنی از سوی بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برای شرکت در نشست ژنو ۲ دعوت شده بود، پس از مخالفت آمریکا و مخالفان حکومت بشار اسد و پس گرفته شدن دعوتنامه، در این اجلاس شرکت نکرد.

مارتی آهتساری، رئیس‌جمهوری پیشین فنلاند، دزموند توتو، سراسقف سابق آفریقای جنوبی و ارنستو زدیو، رئیس‌جمهوری پیشین مکزیک آقای عنان را در سفر به تهران همراهی می کردند.

هیات گروه متنفذین که یکشنبه وارد تهران شد، با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار داشت.

مارتی آهتساری نیز در پایان این دیدار از پیشرفت در مذاکرات هسته ای گروه ۱+۵ با ایران استقبال کرد.

به گفته آقای آهتساری، شکست در این مذکرات نه تنها باعث مشقت مردم ایران می شود که ثبات منطقه ای را به خطر خواهد انداخت.

متنفذین گروهی از شخصیت‌های برجسته بین المللی هستند که در سال ۲۰۰۷ به دعوت نلسون ماندلا، رئیس جمهوری فقید آفریقای جنوبی برای گسترش صلح و احترام به حقوق بشر گردهم آمدند.

این گروه که مقر آن در لندن است، شامل شخصیت‌هایی مانند جیمی کارتر، از روسای‌جمهوری سابق ایالات متحده، کمیسر سابق حقوق‌بشر سازمان‌ ملل متحد و اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه جامعه بین‌المللی در امور سوریه است.

مطالب مرتبط