احمد خاتمی: دولت به اراجیف اوباما پاسخ دهد

حق نشر عکس MEHR

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، امروز ١١ بهمن (٣١ ژانویه) از دولت ایران خواسته است که به سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهور و جان کری، وزیر خارجه آمریکا پاسخ بدهد.

آقای خاتمی ضمن تاکید بر لزوم "مقابله به مثل" در سیاست بین‌الملل، گفته است: "وقتی رئیس جمهور آمریکا هر چه اراجیف که از دهانش می‌آید علیه ملت ایران می‌گوید، غرور ملی ملت را زیر سوال می‌برد" و "باید در همان سطح به آنها جواب داده شود."

احمد خاتمی گفته است: "فرهنگ مقاومت نیز در عرصه سیاسی با فرهنگ مذاکره در تعارض نیست."

او پیش از این نیز گفته بود که ایران مذاکرات خارجی و شعار "مرگ بر آمریکا" را هم‌زمان پیش خواهد برد.

در روزهای اخیر شماری از مقام‌ها و چهره‌های سیاسی ایران از اظهارات باراک اوباما و جان کری انتقاد کرده‌اند. آنها می‌گویند آمریکا نباید پس از توافق ژنو از توسل به راه حل نظامی علیه ایران بگوید.

حق نشر عکس MEHR
Image caption احمد خاتمی در نماز جمعه امروز از ضرورت مقاومت و مذاکره در کنار هم گفته است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت سخنان اخیر باراک اوباما درباره ایران "مصرف داخلی" داشته است و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه آنها را بیان شده "از سر تکبر" دانست.

آقای خاتمی در نماز جمعه امروز تهران گفته است: "برخی‌ها بی‌حوصلگی می‌کنند و می‌گویند با شعار مرگ بر آمریکا چیزی به دست نیاورده‌ایم. بنده به آنها می‌گویم که ملت ما با شعار مرگ بر آمریکا، عزت، عظمت و سربلندی به دست آورده است."

'لغو تحریم‌ها ٢٠ سال طول می‌کشد'

ایران و گروه ۱+۵ پاییز امسال در توافقی به راه حلی شش ماهه برای کاهش اختلافات دست پیدا کرده‌اند. اما به دنبال پلمب برخی تجهیزات هسته‌ای ایران برای اجرای توافق ژنو، انتقادات بعضی چهره‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار از سیاست خارجی و هسته‌ای حسن روحانی بالا گرفته است.

از جمله محمود نبویان، نماینده تندروی مجلس ایران، به خبرگزاری تسنیم گفته است که بنا به گفتگویی که با عباس عراقچی داشته است، لغو تحریم‌ها علیه ایران با روند جاری مذاکرات، ٢٠ سال طول خواهد کشید.

آقای عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی است.

آقای نبویان از قول عباس عراقچی گفته است طرف غربی در مذاکرات گفته است که لغو تحریم‌ها ظرف دوره‌ای ٢٠ ساله انجام می‌گیرد اما طرف ایرانی مدت ۵ ساله را پیشنهاد کرده، با این حال طرف غربی بر لغو همه تحریم‌ها در دوره‌ای بیشتر از ١٠ ساله تاکید کرده است.

محمود نبویان، که پیشتر نیز انتقادات تندی از توافق ژنو کرده، گفته است مانع شده‌اند که او در رادیو و تلویزیون ایران متن توافق ژنو را بخواند.

آقای نبویان این توافق را نامتوازن می‌داند.

برخی دیگر از محافظه‌کاران نیز می‌گویند که رهبر ایران از توافق ژنو ناراضی است.

مطالب مرتبط