دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین برگزار می‌شود

حق نشر عکس AP
Image caption مقر سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هم در شهر وین است

مسئول سیاست خارجی اروپا و وزیر امور خارجه ایران خبر داده اند که مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ برای دست‌یابی به یک توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای در وین آغاز می‌شود.

کاترین اشتون و محمدجواد ظریف جداگانه خبر داده‌اند که این مذاکرات روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در مقر سازمان ملل متحد در پایتخت اتریش آغاز می‌شود.

مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در شهر وین است.

این نخستین دور از مذاکرات ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان برای دستیابی به یک توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

ایران و کشورهای ۱+۵ در سوم آذر (۲۴ نوامبر) با حضور وزرای خارجه هر هفت کشور درباره یک توافق شش ماهه برای کاهش اختلافات به اتفاق نظر رسیدند.

انتظار دو طرف این بوده است که در این شش ماه، شرایط برای دستیابی به توافق بر سر حل و فصل دائمی پرونده اتمی ایران فراهم شود.

طبق توافق ژنو ایران از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کرد و در عوض، بخشی از تحریم‌های این کشور به حالت تعلیق درآمد.

مذاکرات 'دشوار'

کاترین اشتون و محمدجواد ظریف که برای شرکت در اجلاس امنیتی در شهر مونیخ به سر می‌برند، در حاشیه آن اجلاس با یکدیگر دیدار داشته‌اند. زمان و مکان دور بعدی مذاکرات اتمی پس از این دیدار اعلام شده است.

در روزهای گذشته منابعی از توافق برای برگزاری دور تازه مذاکرات در نیویورک خبر داده بودند و مقام‌های آمریکایی هم آن را تایید کردند.

پس از آن خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از یک فرد نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایران که نامش را منتشر نکرد، از توافق برای برگزاری این مذاکرات در نیویورک خبر داد اما پس از آن مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت هنوز مکان و زمان مذاکرات مشخص نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز تایید کرده است که مذاکرات در وین برگزار خواهد شد.

پیش‌تر از احتمال برگزاری این مذاکرات در ژنو هم سخن به میان آمده بود اما مقامات ایرانی تاکید کرده بودند که زمان و مکان مذاکرات معلوم نیست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اواخر دی ماه گفت که مذاکرات گام نهایی ایران و گروه ۱+۵ "دشوار" خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفته است احتمال شکست در رسیدن به توافق نهایی با ایران وجود دارد ولی باید فرصت داد که این مسیر هم آزموده شود.