ظریف از آمریکا خواست اعتماد ایرانیان را جلب کند

حق نشر عکس AP
Image caption وزرای خارجه ایران و آمریکا در جریان مذاکرات ژنو که به توافق شش‌ماهه رسید

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از مقامات آمریکایی خواست 'به جای خدشه‌دارکردن اعتمادها، از فرصت بی‌نظیر کنونی برای جلب اعتماد مردم ایران استفاده کنند'.

در روزهای اخیر برخی از چهره‌های تندرو در ایران از جمله احمد خاتمی به سخنان اخیر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، واکنش نشان داده بودند. آنها می‌گویند آمریکا نباید پس از توافق ژنو از تهدید نظامی علیه ایران بگوید.

آقای ظریف گفته است: "مردم ایران نسبت به سیاست‌های آمریکا کاملا بی‌اعتماد هستند".

از جمله احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، روز جمعه ١١ بهمن (٣١ ژانویه) از دولت ایران خواست به سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهور و جان کری، وزیر خارجه آمریکا پاسخ بدهد.

آقای خاتمی ضمن تاکید بر لزوم "مقابله به مثل" در سیاست بین‌الملل از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، خواست که به "اراجیف باراک اوباما علیه ملت ایران و غرور ملی ملت" جواب بدهد.

پیش‌تر محمدجواد ظریف در واکنش به سخنان اخیر آقای اوباما درباره ایران، گفته بود که "مصرف داخلی" داشته است و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه هم آن "از سر تکبر" توصیف کرده بود.

'همه گزینه‌ها؛ اگر...'

حق نشر عکس MEHR
Image caption احمد خاتمی در نمازجمعه تهران گفت باراک اوباما علیه "غرور ملی" مردم ایران سخن گفته است

رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در نطق سالانه خود در کنگره بار دیگر تاکید کرد در فرصت شش‌ماهه اجرای توافق ژنو اگر کنگره آمریکا طرحی برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران ارائه کند، آن را وتو می‌کند.

باراک اوباما همچنین گفت اگر رهبران ایران از فرصت کنونی استفاده نکنند، او آماده است که "همه گزینه‌ها" را به کار بگیرد تا ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا "بی‌اعتمادی بین دو کشور ما نمی‌تواند پاک شود" ولی این مذاکرات نه مبتنی بر اعتماد بلکه بر اساس راستی‌آزمایی است.

آقای اوباما همچنین گفت که فرصت اخیر مذاکره با ایران از مسیر دیپلماسی و همچنین با فشارهای شدید تحریم‌ها فراهم شده است.

وزیر امور خارجه ایران جمعه‌شب گفت که فرصت اخیر برای مذاکرات هسته‌ای در پی انتخابات ریاست جمهوری در ایران فراهم شده است.

محمد جواد ظریف که برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ در سفر به اروپا به سر می‌برد، پس از دیدار با کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و اعلام برگزاری مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در وین این سخنان را می‌گفت.

قرار است در این مذاکرات، ایران و کشورهای آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان برای دستیابی به یک توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کنند.

پیش‌تر در توافق ژنو که با حضور وزرای خارجه هر هفت کشور سر گرفت، این کشورها دوره‌ای شش ماهه در نظر گرفتند تا در این فرصت درباره توافق نهایی مذاکره کنند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اواخر دی ماه گفت که مذاکرات گام نهایی ایران و گروه ۱+۵ "دشوار" خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز گفته است احتمال شکست در رسیدن به توافق نهایی با ایران وجود دارد ولی باید فرصت داد که این مسیر هم آزموده شود.

روابط ایران و آمریکا در بیش از سه دهه که از انقلاب سال ۱۳۵۷ خورشیدی می‌گذرد، تیره بوده است.

در مهرماه و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، وزرای خارجه دو کشور برای اولین بار در این سال‌ها به شکل عمومی با یکدیگر مذاکره کردند و روسای جمهوری هم برای بار نخست با یکدیگر تلفنی صحبت کردند.

مطالب مرتبط