بررسی روزنامه های یکشنبه صبح تهران - ۱۳ بهمن

روزنامه های امروز صبح تهران گفته های حسن روحانی را در جمع مجلسی ها با اهمیت دیده اند که از بحرانی بودن وضعیت کشور خبر داده و گزارش هایی از کنفرانس امنیت مونیخ را منعکس داشته اند.

مقالاتی درباره استعفای محمد علی نجفی از معاونت رییس جمهور و ریاست سازمان پراهمیت میراث فرهنگی و انتقاد گرایش های مختلف به نحوه این استعفا، اخباری از سرما و برف در راه در بخش های مختلف کشور از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس ebtekar newspaper feb2
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

فضای بعد از توافق ژٰنو

همزمان آزاد شدن اولین قسط از پول های بلوکه شده ایران بر اساس توافق های ژنو در صدر اخبار برخی روزنامه ها نشسته. گرچه جوان روزنامه تندرو& به طعنه در تیتر اول خود نوشته قسط اول تعلیق، در حساب ایران .

در همین زمان منصور فرزامی در سرمقاله مردمسالاری فضای سیاسی، اجتماعی و روحی و عاطفی جامعه ایران را بعد از توافق مذاکرات ژنو، درخشان و قابل اعتنا خوانده و نوشته هر چند این توافق حساسیت‌های درخور تاملی را هم برانگیخته که طبیعی به نظر می‌رسد که باید صبور بود ونباید در دام احساسات افتاد.

نویسنده با اشاره به سخنان ناتانیاهو نخست وزیر اسراییل آن را تحلیل‌های غیر مستند و هیجانی خوانده که ادعا دارد توافق ۵ +۱ فقط شش هفته فعالیت‌های اتمی ایران را به تاخیر انداخته، چنان که اگر از زبانی دیگر می‌شنویم که همه گزینه‌ها بر روی میز است، از نوع ادعاهای زیبنده مصرف داخلی است .

خلاصه سرمقاله مردم سالاری این است که: ورای آن گفته و این پاسخ، به صلاح همه جهان است، حتی ایرانیان ، که فضای بعد از توافق ۱+۵ را با تعقل و دوراندیشی، غنیمت بدانند.

استعفای نجفی و انتقاد چپ و راست

بحث پیرامون استعفای محمد علی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی در روزنامه ها ادامه دارد جعفر گلابی در قانون نوشته دومین استعفای مهم در دولت یازدهم اتفاق کوچکی نیست! اگر چه آقای نجفی بطور کلی از دولت خارج نشده است ولی تمایل به تنزل مقام وترک یک پست جدی از سوی او حتی با لحاظ شرایط جسمی، جبرا صورت گرفته باشد یا اختیارا دارای پیام‌ها و عللی است که زنگ‌های هشدار را برای دستگاه اجرایی کشور به صدا در می‌آورد .

با این مقدمه نویسنده تاکید کرده: دولت یازدهم محصول شرایط خاص کشور است واز میان تنگناهای گوناگون و ملاحظات و مقدمات و اقتضائات حساسی عبور کرده است که با دولت‌های دیگر تفاوت‌های مهم وتعیین‌کننده داشته وخواهد داشت .اگر چه در انتخابات ریاست جمهوری اعتدال رای آورد وخواسته مردم برای فرو گذاشتن آن همه تندروی‌های معمول و غیر معقول آشکار شد وعقلانیت هم معمولا متوجه میانه روی است ولی اعتدال را آفت هایی است که عدم توجه به آن انرژی‌ها را کاهش می‌دهد و حرکت را ازپویایی و رونق فرو می‌افکند .

Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

ابتکاردر سرمقاله خود با عنوان قرار بود آن مرد رفته باشد، نحوه استفعای نجفی را با حرکات دولت احمدی نژاد قابل مقایسه دانسته و نوشته: ماجرای تکذیب و تائید کناره گیری دکتر محمد علی نجفی به هر دلیل که رخ داده باشد و پشت پرده آن هر چه که باشد فرقی نمی‌کند. آنچه مردم مشاهده کردند نقض گفته‌های مسئولان به فاصله یک نیم روز بود و این خطری جدی است برای مسئولانی که در چهار یا هشت سال آینده، مخالفان سرسختی خواهد داشت که می‌توانند از پر کاهی ضعیف رشته کوهی از مشکلات بسازند.

به نوشته این روزنامه: روشهای ناپسند مدیریت در هشت سال گذشته نمایندگانی در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ داشت که مردم به آنها جواب «نه» دادند. به کار بردن هر کدام از آن روشها از سوی مردان کابینه یازدهم بدون تردید نمره ای منفی در کارنامه دولت خواهد بود که با پاسخ مردم مواجه خواهد شد.

ابتکار خواسته آن شده که دولتمردان و به ویژه رئیس جمهور جلوی اتخاذ روشهای گذشته را بگیرند. بهتر است روحانی راهروهای ساختمان ریاست جمهوری و وزارت خانه‌های دولت اش را خوب بگردد، نکند روح آن مرد هنوز در آنجا پرسه بزند؛ زیرا به اعتبار رایی که مردم دادند قرار بود آن مرد رفته باشد.

حتی روزنامه اصولگرای سیاست روز که تا هفته پیش از منقدان تند حضور محمدعلی نجفی در دولت بود امروز با عنوان خانه ای بر باد از قول متخصصان مختلف میراث فرهنگی از این استعفا انتقاد کرده و نوشته متأسفانه در این تغییرات، رفتار شایسته‌ای با کسانی نشد که عمر، زندگی و فکر خود را برای میراث فرهنگی گذاشته‌اند. در حالی که می‌شد به ‌شکل دیگری عمل کرد تا کسانی که با شوق و امید به سازمان آمده‌اند، دچار سرخوردگی نشوند.

همین روزنامه از قول میرعابدین کابلی باستان‌شناس پیشکسوت نوشته: محمد‌علی نجفی که به‌ سازمان میراث ‌فرهنگی آمد قول داد که تلاشش را برای احیای این پیکر مرده می‌کند اما حالا نه ‌تنها به این سازمان مرده نفسی داده نشد که با ترک ناگهانی‌ نجفی و سپردن مسئولیت‌ به ‌فردی که هیچ سابقه و آشنایی با میراث‌فرهنگی ندارد دیگر نمی‌دانیم چگونه باید دولت و مدیران تدبیر و امید را توجیه کرد.

حق نشر عکس qanoon newspaper feb2
Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

برای چشمان شوخان

نفیسه صباغی در گزارش اصلی قانون نوشته: شوخان مدرسه می‌روی؟ نه، پیش‌دبستانی چطور ؟ نه، شوخان تهران رو دوست داری ؟ نه، چرا ؟دوست ندارم دیگه، دیوان‌دره رو دوس دارم، شوخان می‌خواهی بزرگ شدی چکاره شوی؟ دکتر،چرا دکتر؟ می‌خوام همه بچه‌ها رو خوب کنم. این‌ها حرف‌های شوخان دختر ۶ ساله دیوان دره‌ای است که چشمانش قربانی یک اشتباه پزشکی شده و از دنیای رنگارنگ کودکی جز تاریکخانه‌ای برایش رنگی باقی نمانده است.

به نوشته این گزارشگر: شوخان در زبان کردی یعنی دختری شاد و سرمست اما این دختر کوچک روزهاست که لبخند بر لبانش نقش نبسته و به جای بازی وشادی از این بیمارستان به آن درمانگاه می‌رود تا شاید بتواند تصویری محو ازدنیا را ببیند.کمی تامل کنید فقط ۴ سال داشت که نابینا شدو فقط ۴ سال دنیا را دید.

قانون در ادامه نوشته: بعد از گذشت ۳۵ سال از پیروزی پر امید انقلاب اسلامی ایران همچنان بسیاری از مردم در مناطق دور افتاده برای دریافت حداقل حقوق اجتماعی خود به خصوص در امر بهداشت با چالش مواجهند، وقتی پزشکان متخصص حاضر به ارائه خدمات در مناطق محروم نیستند، وقتی شرط ورود به یک بیمارستان مجهز پرداخت هزینه درمان در ابتدای امراست، یکی بگوید ما کجای این سرزمین پهناور ایستاده‌ایم. چرا باید هر روز شاهد تباه شدن زندگی و جان انسان‌هایی باشیم که به جرم نداری و فقر قربانی می‌شوند.

مزد ایرانیان در قعر جدول جهانی

مونا مشهدی‌رجبی در گزارشی در شهروند نوشته: تعیین حداقل دستمزد یکی از مهم‌ترین مسائل مهم اقتصاد ایران در ماه‌های پایانی ‌سال است. حداقل دستمزد به یک معنا نشان‌دهنده حداقل هزینه‌ای است که هر خانوار برای تامین نیازهای جاری خود باید بپردازد؛ هرچند این رقم از سوی نهادهای حاکمیتی و نظارتی تدوین و تعیین می‌شود تا کسی در جامعه با داشتن کار، به حداقل‌های زندگی محتاج نشود. به هرحال با وجود این دوگانگی، دراین حوزه سال‌هاست که انتقادهای فراوانی از سوی جامعه کارگری شنیده می‌شود که حداقل مزد به میزان تورم سالانه و رسمی بالا نرفته و همین موضوع باعث کاهش کیفیت زندگی جامعه کارگری و مزدبگیر شده است. د

به نوشته این گزارشگر: دولت و نهادهای تصمیم‌ساز معتقدند که وضع بد اقتصادی و نامناسب‌بودن فضای کسب و کار باعث این عقب افتادن حداقل حقوق شده و این امر ناگزیر بوده است. اما

درسال ۱۳۹۲ حداقل دستمزد در ایران برابر با ۴۸۷ هزار تومان اعلام شد، برای ۴۴ساعت کاری در هفته. با احتساب هر دلار معادل ۲۸۰۰تومان می‌توان این مبلغ را معادل۱۷۴ دلار آمریکا در نظر گرفت که در زمره کمترین درآمدها در دنیا محسوب می‌شود.

در گزارش شهروند آمده: از دیگر کشورهای درحال توسعه‌ای که حداقل درآمد ماهانه‌شان در آستانه ‌سال ۲۰۱۴ میلادی به‌طور رسمی اعلام شده است می‌توان به کشور اکوادور اشاره کرد که در‌سال گذشته حداقل دستمزد ماهانه مردم ۳۴۰ دلار اعلام شد ولی افرادی که به‌طور تمام وقت کار می‌کنند به جای ۱۲ماه حقوق هر ساله ۱۴ ماه حقوق دریافت می‌کنند.

نقش پارازیت در تنظیم خانواده

حق نشر عکس iran newspaper feb2
Image caption تیتر و عکس مجتبی محمدی در صفحه اول ایران

امیر وفایی در طنزانه قانون به نظراتی اشاره کرده که تازه منتشر شده و مدعی شده اند اشعه‌های الکترومغناطیسی که با عنوان پارازیت از آنها یاد می‌شود، سرطان‌زا نیستند.

طنزنویس ابتدا نوشته: با این حساب ما هم دیگر خیلی راحت می‌توانیم درباره پارازیت بنویسیم و این دستاورد پزشکی را به فال نیک بگیریم. پارازیت اگر هم ضرر داشته باشد عوارضش متوجه کارکنان آن شبکه‌هایی است که رویشان پارازیت انداخته می‌شود. تحقیقات نشان داده که شطرنجی شدن بسیار برای بدن انسان مضر است و به همین دلیل اکثر مجریان شبکه‌های من و تو و بی بی سی فارسی به بیماری‌های صعب العلاج مبتلا شده‌اند.

در ادامه طنزانه قانون آمده: امواج پارازیت در رفع موهای اضافی و کاهش دادن هزینه آرایشگاه بسیار موثر هستند. لذا شهروندان محترم می‌توانند در ساعاتی از روز که کسی پشت پنجره ساختمان‌های مجاور نیست، دقایقی روی پشت بام پارازیت بگیرند و اپیلاسیون مجانی را تجربه کنند. تازه معلوم شده پارازیت نه تنها سرطان‌زا نیست، بلکه عقیم هم نمی‌کند. بر اساس یک تحقیق علمی مشخص شده حدود ۸۷ درصد زوج‌هایی که بیشتر از سه تا بچه دارند در مناطق پارازیت‌خیز زندگی می‌کنند. در برخی موارد قرار گرفتن ۲۴ ساعته در معرض پارازیت شدید، حتی به تولد فرزند قبل از ازدواج منجر شده است.

مطالب مرتبط