مهدی کروبی 'از حبس به حصر خانگی بازگردانده شد'

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای کروبی در سه سال گذشته و از زمان اوج‌گیری اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از رفت و آمد آزادنه منع شده است

مهدی کروبی، از رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸، پس از سه سال به منزل شخصی‌اش در جماران بازگردانده شده و آنجا تحت نظر قرار گرفته است.

تقی کروبی، از پسران او، در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی فارسی این خبر را تایید کرده است.

روز شنبه (دوازدهم بهمن - اول فوریه) وبسایت سحام نیوز که اخبار مربوط به مهدی کروبی و حزب اعتماد ملی را منتشر می‌کند، در خبری ویژه از بازگشت مهدی کروبی پس از حدود سه سال به منزل شخصی‌اش خبر داد.

این وبسایت به نقل از پسران آقای کروبی نوشت که اکنون با بازگشت مهدی کروبی به منزلش، در واقع وضعیت او از "حبس" به "حبس و حصر خانگی" تغییر می‌کند.

آقای کروبی همزمان با اوج‌گیری اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از رفت و آمد آزادنه منع شده بود و از آن زمان همچون میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تحت نظر و حضور ماموران امنیتی زندگی کرده است.

پسران آقای کروبی همزمان با انتشار انتقال پدرشان به منزل شخصی‌اش در منطقه جماران تهران، تاکید کرده اند "حصر خانگی" آقای کروبی "با همان ضوابط و شرایط طی شده طی سه سال گذشته ادامه خواهد یافت" و در وضعیت نظارتی و امنیتی روزانه او تغییری به وجود نیامده است و ماموران نهادهای امنیتی همچنان در خانه او مستقر خواهند بود.

تقی کروبی، از پسران مهدی کروبی، در گفتگو با رادیو بی‌بی‌‌سی فارسی گفت: "بیش از دو سال و نیم است که همواره یکی از مباحث در میان اعضای خانواده ما این بوده که حکومت ادعا می‌کرده آقای کروبی در حصر خانگی به سر می‌برد، در حالی که پدر ما (در این مدت) در یک خانه امن وزارت اطلاعات بود."

بنا بر این گزارش، گروهی از ماموران امنیتی و انتظامی در روزهای گذشته مشغول آماده سازی مقدمات این انتقال بوده اند.

در همین حال، روز انتقال و انتشار این خبر همزمان شده است با دوازدهم بهمن که در ایران نخستین روز از سلسله جشن‌های ده روزه تحت عنوان دهه فجر انقلاب اسلامی است.

در هفته‌های گذشته اخباری در مورد وضعیت جسمی مهدی کروبی، رئیس اسبق مجلس ایران، منتشر شده بود و پسران او از تحت عمل جراحی قرار گرفتن پدرشان خبر داده بودند. با وجود این، تقی کروبی می‌گوید رسما به خانواده آقای کروبی اعلام نشده است که میان وضعیت جسمی پدرش و این انتقال ارتباطی وجود دارد هر چند به علت "عدم دسترسی به هوای تازه و نور" در مکان قبلی، منتقل شدن به منزل شخصی سودمند خواهد بود.

مطالب مرتبط