دیدار وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در آلمان

ظریف و کری حق نشر عکس AFP
Image caption وزیران خارجه ایران و آمریکا پیشتر نیز با یکدیگر دیدار کرده‌اند

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، صبح امروز یکشنبه ۱۳ بهمن (۲ فوریه) در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با جان کری، همتای آمریکایی خود، دیدار کرده است.

این خبر را جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد اما جزییات بیشتری ارائه نداد.

با این حال خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نوشت که جان کری به آقای ظریف گفته است که تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا خواهند ماند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفته که جان کری در دیدار با آقای ظریف خواهان همکاری ایران با آمریکا در مورد آزادی رابرت لوینسون، امیر حکمتی و سعید عابدینی شده است.

آقای حکمتی و آقای عابدینی در ایران بازداشت هستند اما وضعیت آقای لوینسون مشخص نیست.

رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) بود که گفته می‌شود در سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش در ایران مفقود شد، اما مشخص نیست که چه افرادی او را در اختیار دارند.

با این حال، اداره کل دیپلماسی رسانه‌یی وزارت امور خارجه ایران با انتشار اطلاعیه ای با تایید دیدار آقایان ظریف و کری گفته است "هرگونه خبرسازی درباره محتوای این دیدار و گفت‌وگوی انجام شده دقیق نیست و مورد تایید وزارت امور خارجه قرار ندارد."

مذاکرات جامع ایران و گروه ۱+۵ قرار است از روز ١٨ فوریه (٢٩ بهمن) در وین، پایتخت اتریش ادامه یابد.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران دیروز از واریز شدن ۵۵۰ میلیون دلار به حساب دولت ایران در سوئیس به عنوان قسط اول دارایی‌های آزاد شده به دنبال توافق ژنو در نوامبر سال گذشته خبر داد.

ایران در ژنو متعهد شد غنی‌سازی اورانیوم بالای پنج درصد را متوقف کند، ذخایر اورانیوم غنی شده بین پنج تا ۲۰ درصد را خنثی کند، سانتریفیوژ جدیدی در تاسیسات اتمی خود وارد نکند و اجازه بازبینی های گسترده تری از مراکز اتمی خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه بدهد.

مطالب مرتبط