جانشین فرمانده سپاه: طی سه سال ۱۱ تلاش انتحاری خنثی شده است

حسین سلامی حق نشر عکس fars
Image caption حسین سلامی در توضیح آمادگی سپاه پاسداران در مقابل آمریکا، بدون توضیح بیشتر گفته است: "اینکه آنها علیه ما عملیات نظامی انجام می‌دهند، یک فرض قطعی است"

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: "از واقعه تاسوعای ۳ سال پیش تاکنون، ۱۱ تلاش انتحاری انجام گرفته که همه آنها در نطفه خفه شده‌اند".

آقای سلامی این اظهارات را دیشب در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون سراسری ایران و در توصیف فعالیت های سپاه پاسداران در حوزه امنیتی بیان کرد. وی توضیح بیشتری در مورد تلاش های انتحاری مورد اشاره خود نداد.

اشاره این فرمانده نظامی به "واقعه تاسوعا"، متوجه انفجار انتحاری ۲۴ آذر ۱۳۸۹ در چابهار است که بیش از سی کشته و دهها زخمی برجای گذاشت و گروه موسوم به "جنبش مقاومت مردمی ایران" (جندالله) مسئولیت آن را برعهده گرفت.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، مواردی از وقوع حملات انتحاری با استفاده از اتومبیل یا جلیقه های انفجاری در استان سیستان و بلوچستان مشاهده شد که پیشتر، در این استان سابقه نداشت.

نخستین حمله از این نوع، در ۹ دی ۱۳۸۷ و در شهر سراوان استان سیستان و بلوچستان به وقوع پیوست که به کشته و زخمی شدن تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی انجامید.

'عملیات نظامی دشمن قطعی است'

حسین سلامی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود، که متن آن یکشنبه ۱۳ بهمن (دوم فوریه) در خبرگزاری تسنیم منتشر شده، گفته که سپاه پاسداران می تواند "منافع قدرت‌ها را در هر سطح دلخواه به خطر بیندازد".

وی در واکنش به اظهارات برخی مقام های آمریکایی راجع به "روی میز بودن همه گزینه ها" تاکید کرده: "هر کس که بخواهد با زبان تهدید و یا تحقیر با ملت ما صحبت کند هیچ مرز جغرافیایی برای به خطر انداختن او نمی‌شناسیم و دامنه‌های برخورد را به هیچ مرزی محدود نمی‌کنیم و از بیان آن نیز نگران نیستیم."

این فرمانده نظامی افزوده است که در صورت بروز درگیری نظامی، آمریکایی ها نمی توانند "دامنه‌های یک جنگ گسترده را با جمهوری اسلامی ایران مهار کنند" یا "امنیت رژیم صهیونیستی را حفظ کنند".

جانشین فرمانده سپاه خطاب به مذاکره کنندگان هسته ای ایران گفته "در مقابل قدرت‌ها و دشمنانی نشسته‌اند که دارای ضعف‌های بزرگی هستند" و نتیجه گرفته که باید با چنین کشورهایی از موضع "اقتدار" مذاکره کرد. وی اظهار داشته که "نباید خوش‌رفتاری مقام‌های سیاسی ما آمریکایی‌ها را به اشتباه بیندازد."

سرتیپ اسلامی تاکید کرده است: "اینکه آنها علیه ما عملیات نظامی انجام می‌دهند، یک فرض قطعی است، ولی ما زمانی به مذاکره روی آوردیم که قدرت نظامی ما اثبات شده است."

وی ادامه داده: "البته دامنه‌های قدرت نظامی ما جزو اسرار نظام بوده اما نیاز است تا بخشی از آن گفته شود تا جهالت استراتژیک دشمن رفع شود."

جانشین فرمانده سپاه مشخص نکرده که "قطعی" فرض کردین رویارویی نظامی با آمریکا را به عنوان دیدگاه راهبردی این نیروی نظامی بیان می کند یا به عنوان پیش بینی شخصی خود.