موش‌هایی که به روستای نجف آباد حمله کرده‌اند 'گوشتخوار نیستند'

حق نشر عکس Khorsan TV
Image caption آثار حمله موش‌ها بر کف منازل روستائیان در گزارشی از شبکه محلی استان خراسان

در حالی که حمله‎ "موش‌های صحرایی گوشتخوار" به روستای نجف آباد شهرستان فیروز از توابع استان خراسان رضوی در رسانه‌های مختلف ایران خبرساز شده است، یکی از مقامات این روستا با رد این مسئله به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "موشها گوشتخوار نیستند" و رسانه‌ها در این خصوص اغراق کرده‌اند.

روزنامه شرق نخستین بار در اوایل بهمن‌ماه سال جاری در گزارشی به مسئله حمله موش‌ها به روستای نجف آباد پرداخت.

براساس این گزارش به گفته اهالی این روستا این موش‌ها از چند ماه پیش به نجف‌آباد آمده‌اند. موش‌ها در و دیوار و کف زمین خانه‌های مردم در این روستا را سوراخ کرده و هرچه پیش‌رویشان آمده را جویده‌اند.

روستای نجف‌آباد ۱۷۰ خانوار و ۶۰۵ نفر جمعیت دارد. این روستا با شهر فیروزه که مرکز شهرستانشان است تقریبا ۲۰کیلومتر و با شهر مشهد مرکز استان حدود ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

یکی از ساکنان روستا به شرق گفته: " موش‌ها نه‌ فقط به در و دیوار خانه‌ها که جدیدا به گوسفندها و مرغ‌های ما هم حمله می‌کنند."

زن مسنی نیز داستان مرغ و جوجه‌هایی را تعریف کرده که طعمه این موشها شدند. به گفته این زن "چند روز پیش دو جوجه داخل حیاط جیغ و داد می‌کنند بعد صدایشان قطع شد آخر سر متوجه شدم موش‌ها آنها را کشته‌اند. همه‌جا هستند، شب و روز هم ندارند، همه‌ چیز را می‌خورند."

در ادامه نگرانی‌ها نسبت به افزایش تعداد این موش‌ها در روستا، ستاد بحران استان خراسان رضوی آغاز به کار کرد. محمد رضا حاجی زاده، فرماندار شهرستان فیروزه در سایت استانداری خراسان رضوی با اشاره به خسارت‌هایی که این موش‌ها ایجاد کرده‌اند گفت: "موش ها به گوسفندی حمله کرده و گلوی این حیوان را جویده اند. این موش به انسان و حیوان رحم نمی کند و باید سریعا آرامش را به روستا برگردانیم."

در همین حال براساس گزارش سایت استانداری خراسان رضوی، معاون مدیرکل بحران استانداری گفته که دستگاه های استانی آماده همه گونه همکاری در خصوص از بین بردن موش های مهاجم به روستای نجف آباد هستند و چون تجربه ای در این خصوص در استان نداشتیم باید با همفکری بهترین راه کار را پیدا کنیم.

مهدی رحیم‌نیا، سرپرست شبکه‌ بهداشت فیروزه نیز به خبرگزاری فارس گفته که به مردم روستای نجف آباد در خصوص دور کردن دام‌ها و علوفه از محل زندگی روستائیان و همچنین خروج کود و فاضلاب از محل زندگی مردم هشدار داده شده است.

به گفته مسئولان بهداشت روستا ضعف بهداشتی و نبود سیستم درست دفع فاضلاب و وجود کودهای حیوانی در نزدیکی محل زندگی روستائیان از مهمترین عوامل حضور این موش‌ها است.

براساس گزارش‌ها، در سال ۱۳۸۸ نیز یک بار موش‌ها به این روستا حمله کردند که با سم پاشی گسترده از روستا خارج شدند؛ اما براساس مشاهدات شاهدان این بار جمعیت این موش‌ها چند برابر است و تاکنون راهکاری برای دفع این آفت پیدا نشده و ساکنین روستا در نگرانی به سر می‌برند.