محیط زیست خوزستان: کارگران چینی لاک‌پشت‌های هورالعظیم را شکار می‌کنند

احمد رضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان امروز (یک‌شنبه ۱۳ بهمن‌ماه) اعلام کرد: "کارگران چینی شاغل در میدان های نفتی آزادگان لاک پشت فراتی، از گونه‌های جانوری در خطر انقراض، را شکار کرده و می‌خورند."

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان که در نخستین جلسه کارگروه تالاب‌ها و سواحل استان به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها در دوم فوریه سخن می‌گفت، با اعلام این موضوع گفت که گزارش‌هایی مبنی بر این شکار غیر مجاز دریافت شده است.

او در بخشی از سخنانش با اشاره به اهمیت تالاب هورالعظیم گفت: "۵.۲ میلیون هکتار از این تالاب با فعالیت های تعمدی در زمان حکومت سابق عراق خشک شده و شکل گیری پدیده گرد و غبار نیز از زمان خشک شدن این تالاب بوده است."

تالاب هورالعظیم در منطقه مرزی دشت آزادگان در غرب استان خوزستان قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران به شمار می‌رود که تنوع زیستی منحصر به فرد و قابل توجهی دارد.

پیش از آغاز فعالیت‌های صنعت نفت در این منطقه، فعالان محیط زیست نسبت به آثار سوء این فعالیت‌ها هشدار داده بودند.

گفته می‌شد که فعالیت‌های صنعت نفت برای حفر چاه و جاده‌سازی برای اتصال این چاه‌ها به یکدیگر باعث تکه‌تکه شدن تالاب و قطع ارتباط بخش‌های مختلف آن می‌شود و نابودی محیط زیست و تخریب اکوسیستم منطقه را به دنبال خواهد داشت.

آقای لاهیجان زاده مهمترین آسیب‎های این تالاب را کاهش ورودی آب به هورالعظیم بعد از احداث سد کرخه، فعالیت های نفتی و خشکاندن تعمدی تالاب عنوان کرده و گفت: "آلودگی‌های نفتی مرگ و میز آبزیان و پرندگان این تالاب را به دنبال داشته است. ریختن زباله و آتش زدن تالاب، تعریض غیرمجاز جاده ها و احداث کمپ در اراضی تالابی از دیگر آسیب های نفت بر هورالعظیم است."

به اعتقاد مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان این تالاب "قابلیت بازگشت به وضعیت سابق را دارد و به محض آب دار شدن ظرف دو تا سه سال احیا می شود."

مطالب مرتبط