بررسی روزنامه‌های صبح تهران - دوشنبه ۱۴ بهمن

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های اصلی خود از ملاقات جان کری و جواد ظریف خبر داده و در مقالاتی ابراز امیدواری کرده اند که توافق های ژنو به اجرا درآید.

آغاز جشنواره فیلم فجر با فیلم های چند سال توقیف شده و آغاز توزیع یارانه های کالایی که با هجوم مردم مصادف شده و انتقادهایی در پی آورده از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس etenad1
Image caption تیتر و عکس اول اعتماد

زنده باد پرونده هسته ای

مسعود رفیعی طالقانی در مقاله ای در شهروند نوشته: شاید باور نکردنی بود که یک روز خبر برسد که وزیر خارجه ایران برای بار چندمین با وزیر خارجه آمریکا رودرو و دو‌جانبه دیدار کرده است. البته نباید ذوق کرد بلکه باید برای نتایج احتمالی آنها خرسند بود که دست‌کم با کدخدای غرب – به تعبیر حسن روحانی – دیدار دوجانبه صورت گرفته و دولت در جست‌وجوی منافع ملی دل به دریای گفت‌وگو زده است.

نویسنده افزوده: حالا اگر بنویسیم و بگوییم «زنده‌باد پرونده هسته‌ای» شاید برخی دلخور شوند و عده‌ای پوزخندی بزنند اما واقعیت این است که اگر نبود موضوع پرونده هسته‌ای ایران که حالا به همت دیپلمات‌های واقع بین کشور دارد حل و فصل می‌شود، شاید هرگز هیچ‌کس به فکر حل مناقشاتی که سال‌هاست خاصه در روابط ایران و غرب وجود داشته، نمی‌افتاد.

مقاله شهروند به این جا رسیده: ایران حالا می‌تواند هویت فرهنگی و تمدن دیرپای خود را در مواجهه با غرب که داعیه‌دار همه اینهاست با ابزار گفت‌وگو و تعامل اشاعه دهد و از موضوع پرونده‌ای درحال حل شدن، ابزاری بسازد که برای نسل‌های آینده ایران ابزاری قابل اتکا و افتخار باشد. بنابراین باید بگوییم زنده باد پرونده هسته‌ای!

فاضل موسوی نماینده سابق مجلس در سرمقاله مردم سالاری نوشته: روحانی به دلیل شناخت عمیق و منطقی که از کشور دارد، در مسایل بین‌الملل بویژه در پرونده هسته‌ای به صورت کارشناسی عمل می‌کند. واقعیت این است که میراث مساله‌داری به نام پرونده هسته‌ای به دولت تدبیر و امید به ارث رسیده است، پرونده ای تا کنون هزینه زیادی را برای کشور در برداشته است .

به نوشته این مقاله: حداقل نتیجه‌ای که مذاکرات هسته‌ای برای کشور دربرداشته این بوده که آرامش در حوزه‌های مختلف برقرار شده. اگر عده‌ای در کشور جار و جنجال نکنند. چرا که با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر سیاست‌ها و خط مشی‌های کشور، منافع عده‌ای به خطر افتاده است همان ها به دنبال ایجاد تنش در کشور هستند.

حق نشر عکس sharvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

ما را جاسوسی کنید

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: توزیع هوشمندانه یارانه در میان اقشار نیازمند کمک‌های عمومی، نه‌فقط به میزان زیادی هزینه‌های جاری دولت را کاهش می‌دهد بلکه از هدر رفت منابع که قرار است فقر را در جامعه کاهش دهد، جلوگیری می‌کند. اما این اهداف خوب در اجرا به بدترین نحو عملی شد، اعتراض بسیاری از شهروندان را برانگیخت.

به نوشته این مقاله: هنوز چند ماه از ادعای رییس‌جمهور در این‌باره که دولت نمی‌خواهد به خاطر چند هزار تومان یارانه به جاسوسی درباره اسرار اقتصادی شهروندان بپردازد، نمی‌گذرد. شنیدن آن مواضع بسیاری از ایرانیان را شادمان کرد،اما پس از رفتارهای دیروز بسیاری از نیازمندان آرزو کردند که ای‌کاش دولت به جاسوسی در اوضاع اقتصادی‌شان می‌پرداخت و در عوض آنان را از دریافت سبد کالا محروم نمی‌کرد.

سرمقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: نیازی به توضیح نیست که شیوه دولت در تعیین شهروندان مستحق دریافت یارانه کالایی اگرچه با جاسوسی همراه نبوده اما برخی شهروندان ایرانی احساس می‌کنند که کرامتشان لگدکوب شده است.

علی اکبرزاده درمقاله ای در شهروند نوشته: شاید رفتار جامعه ایرانی در قبال سبدکالایی ۵۰‌ هزار تومانی را بتوان با اتفاق فرهنگی چند روز گذشته در سینماهای کشور مقایسه کرد؛ زمانی‌که در طرح «سلام سینما»ی وزارت ارشاد، شاهد هجوم مردم و صحنه‌های زننده‌ای شدیم که ذره‌ای علاقه به سینما را نشان نمی‌داد.

بدون شک شاه‌بیت اتفاقات اینچنینی که موجب هجوم مردم به یک پشنهاد دولتی می‌شود، عنصر «عرضه رایگان» است؛ که در شرایط اقتصادی امروز کشورمان به نوعی غنیمت شمرده می‌شود و خانواده‌ها تنها تلاش می‌کنند از کورس دریافت آن عقب نمانند.

به نظر این روزنامه هوادار دولت هم سبد کالا اولین اقدام اشتباه دولت یازدهم در حوزه اقتصاد است که تنها تعبیر آن، فعل «دولت علیه دولت» است که اقدام دولت علیه خود محسوب می‌شود؛ چرا که از سمتی موجب تشویش، احتمال استعفا و اختلاف‌نظر در میان تیم دولت شده و از سمت دیگر نارضایتی عمومی در جامعه را گسترش داده است.

حسن وزینی در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: سه ماه بعد از وعده رئیس‌جمهوری در گزارش ۱۰۰ روزه خود به مردم از دیروز توزیع چند قلم کالای معیشتی در قالب یک طرح سبد کالایی آغاز شد. همان طور که پیش‌بینی می‌شد این طرح با توجه به توزیع بیش از ۱۰ میلیون سبد متنوع با مشکلاتی نیز همراه شد.

نویسنده با قبول مشکلاتی که در اولین روز توزیع سبد کالا در کار بود نوشته : با این حال اگر هر انتقادی به دستگاه‌های متولی در این زمینه وارد باشد نباید صورت مسأله و تدبیر صورت گرفته را زیر سؤال برد. اما آنچه اکنون باید همراه نقد مطرح شود، ضرورت حمایت از دولتی است که میراثدار شرایط نابسامان گذشته است.

در پایان مقاله روزنامه ایران آمده: کم دردسرترین انتخاب در قالب سیاست توزیعی، کمک نقدی است که پیش از این تجربه شده و محصول مجموعه آن سیاست‌ها، تورم بالای ۴۵ درصد به طور رسمی بود که در بهار امسال- همین چند ماه پیش- تجربه کردیم و محصول مجموعه سیاست‌های فعلی کاهش حدود ۱۰ درصدی تورم طی ماههای اخیر و برنامه دولت برای کاهش ۱۰ درصد دیگر در سال ۹۳ است.

فرشید یزدانی در اعتماد نوشته: مهم‌ترین معضل اجرای طرح‌های حمایتی و تامینی دولت، تعجیل در اجرا و توجه نکردن به مسائل بنیادی است. یکی از نگاه‌های نادرست، توهم تورم‌زایی است که بر سیاستگذاری‌های دولتی سایه انداخته و در بحث افزایش حداقل دستمزدها هم تاثیرگذار بود.

به نوشته این کارشناس تامین اجتماعی: ترس از افزایش دستمزدها با این نگاه که یکی از علل تورم‌زایی است، به تمامی تصور غلطی است و از طرف دیگر کمک‌های دولتی و پشتیبانی از نیروی کار در قالب برنامه‌هایی شکل می‌گیرد که کوتاه‌مدت و جزیی‌نگر است.

و خلاصه مقاله اعتماد این که: توزیع کالا مکانیزم پیچیده‌یی دارد که نه به‌درستی در سازمان‌های دولتی تعریف شده است و از طرف دیگر موجب شکل‌گیری فساد در توزیع خواهد شد. راهکارهایی به مراتب ساده‌تر و مفیدتر برای پشتیبانی از نیروی کار وجود دارد که می‌تواند باری از دوش این افراد بردارد.

حق نشر عکس shargh
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

هیچ فیلمی برای همیشه در کمد نمی ماند

عسل عباسیان در گزارش اصلی شرق نوشته: صبح دومین روز از جشنواره سی‌ودوم فیلم فجر، با اینکه بارش برف در نقاطی از پایتخت، ترافیک شدیدی در اتوبان‌های منتهی به برج میلاد ایجاد کرده بود. و این موضوع سبب شد نمایش فیلم «قصه‌ها» در کاخ جشنواره نیم‌ساعت به تاخیر بیفتد، اما آنچه دل‌ها را گرم کرد و جمعیت کثیری را به مرکز همایش‌های برج کشاند.

به نوشته این گزارشگر: تماشای دسترنج «رخشان بنی‌اعتماد» پس از هفت‌سال بر پرده نقره‌ای بود؛ فیلمی که به گفته کارگردانش با حال‌وهوای سال ۹۰، ساخت آن میسر نمی‌شد مگر با همکاری و عشق عوامل فیلم که پای آن ایستادند. حالا هم عوامل فیلم دارند پاسخ این عشق و همکاری را از مردم می‌گیرند؛ چراکه «قصه‌ها»، برخلاف عقیده برخی رسانه‌ها که مغرضانه از شعارزدگی و جوان‌پسندنبودن این فیلم می‌گویند، هم‌اکنون در صدر آرای نظرسنجی مردم است.

شرق نوشته: پس از تماشای فیلم در سالن همایش‌ها، نشست خبری با حضور عوامل در تالار سعدی برج میلاد برگزار شد. در آغاز نشست آنچه از چشم تک‌تک عوامل خوانده می‌شد، درخشش شادی از تماشای این فیلم بر پرده سینما بود.

دویستمین روز

ساسان آقایی در مقاله ای در اعتماد نوشته: در گزارش دویستمین روز دولت ، دیگر نمی‌توان پشت آمارهای بر جامانده از ویرانگران گذشته پناه گرفت. دیگر خبری هم از «اتفاق بزرگ» توافق ژنو نیست که در آخرین ساعت‌های تدوین گزارش صد روزه نخست چون برگ برنده به دست رییس‌جمهور رسید و او را در جایگاه یک قهرمان بر صفحه تلویزیون نشاند. مردم این‌بار در انتظار خبرها و آمارهای جدی، دقیق و درست از پیشرفت‌های اقتصادی کشور و نتیجه‌های اجرای توافق ژنو هستند.

به نوشته این روزنامه نگار: مردم انتظار می‌کشند تا با بهبود نسبی فضای فرهنگی، فیلم‌های درخشان‌تری ببینند، کتاب‌های بهتری بخوانند و شاهد نقدهای جدی‌تری در مطبوعات باشند و سرانجام مردم به دنبال پر شدن «حفره» گزارش صد روزه نخست در سخنان حسن روحانی می‌گردند، جای خالی مطالبه‌های سیاسی و درخواست‌های پی‌درپی گشایش فضای سیاسی و برداشتن محدودیت‌های موجود چهره‌های سیاسی را به سکوت برگزار کرد.

در نهایت در مقاله اعتماد آمده: ۳۰ روز زمان تا روز موعود باقی است، ما می‌دانیم که دولت حسن روحانی دولت عجولان نیست اما درباره کارنامه دولت در دومین سده خود، بهتر است آقای رییس‌جمهور کمی سخت‌گیر‌تر باشد.

شهرام شهیدی با اشاره به این که بانک جهانی در اقدامی خصمانه و ددمنشانه و غیردموکراتیک اعلام کرده در تازه‌ترین رده‌بندی رشد اقتصادهای جهان، ایران از آخر و قبل از کشورهای سوریه، آفریقای مرکزی، لیبی و سومالی پنجم شده نوشته حالا کاری است که شده. خب باید چه کار کرد؟

به نظر نویسنده لابد باید دخیل بست به حسن روحانی اما یکهو صفایی فراهانی سر می‌رسد و می‌گوید روحانی سوپرمن نیست. جناب مهندس اگر ایشان ادعای سوپرمنی ندارد چرا می‌گوید تا شش ماه آینده تحول اقتصادی در کشور ایجاد می‌شود؟

نویسنده ستون طنز اعتماد به طعنه شش ماه مهلت را چنین توصیف کرده: ماه اول با نزدیک شدن به شب عید، مردم آه در بساط ندارند چه برسد به پول که خرج مراسم سال نو کنند. این طوری میلیون‌ها تومان پول صرفه‌جویی می‌شود. ماه دوم هم ماه گران کردن بنزین با شیب تند است و ماه سوم هم مصادف می‌شود با مسابقات جام جهانی فوتبال.

طنزنویس اعتماد به طعنه نوشته: ماه چهارم هم هوا کم کم گرم می‌شود و مردم چون پول ندارند نمی‌توانند بروند سفرهای تابستانی، هزینه ها پس انداز می‌شود. و به همین ترتیب ماه های بعد.

پوریا عالمی با اشاره به خبری که نشان می دهد میزان تولید پسته در کشور کاهش یافته است و کالیفرنیا پایتخت پسته دنیا لقب گرفته، در حالی که تا چندسال پیش این عنوان متعلق به کرمان بود نوشته: اینکه چیز عجیبی نیست. با آن فرمانی که ما دیدیم چهارچرخه اقتصاد و صنعت را می‌راندند، جز بار انحرافی به منزل نمی‌رسید.

طنزنویس شرق اضافه کرده: حالا برای ثبت در تاریخ اعلام می‌کنیم که جز کالیفرنیا که شده پایتخت پسته، کجا پایتخت چی‌شده. قبلا اصفهان پایتخت که هیچی، رسما نصف‌جهان بود. الان نصف‌جهان اصلا نمی‌دانند اصفهانی وجود خارجی دارد. قبلا سیب‌گلاب داشتیم، الان سیب‌ گلاب به‌روتون همه چیز خارجی در میوه‌فروشی‌ها پر است. قبلا دلاک حسابی داشتیم، الان تایلند شده پایتخت ماساژدرمانی ایرانیان که حالشان خوب شود.

حق نشر عکس sharghcartoon
Image caption کارتون هادی حیدری، شرق