تلاش نمایندگان مجلس ایران برای تحقیق و تفحص درباره سبد‌کالای دولت به شهروندان

حق نشر عکس AP
Image caption در صورت اعلام وصول طرح تحقیق و تفحص از سوی هیات رئیسه، این طرح در صحن علنی به رای گذاشته می شود

یک نماینده مجلس ایران از ارائه طرح تحقیق و تفحص به هیات رئیسه مجلس درباره توزیع سبد کالا خبر داده که دولت ایران اخیرا برای گروه‌هایی از شهروندان کم‌درآمد در نظر گرفته است.

کمال علیپور خنکداری، نماینده مردم قائمشهر در مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم درباره این طرح تحقیق و تفحص گفته که در این سبد کالا از برنج ایرانی استفاده نشده است.

دیروز هم اعتراضاتی در مورد نحوه توزیع این سبد کالایی و تعلق نگرفتن آن به کارگرانی که بیش از ۵۰۰ هزار تومان حقوق می گیرند مطرح شده بود.

'احتمال استیضاح وزیر وجود دارد'

آقای علیپور خنکداری گفته که وزیر صنعت، معدن و تجارت "حتما باید در این زمینه توضیحات کاملی ارائه کند، چرا که هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای نیست که به چه علت از برنج ایرانی در سبد کالا استفاده نشده است."

این نماینده مجلس گفته است که معاونان وزارت صنعت قول داده بودند که موضوع پخش برنج خارجی در سبد کالا را حل کنند که این طور نشد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مجری توزیه سبد رایگان کالا میان شهروندان واجد شرایط است.

آقای علیپور خنکداری گفته است که "علاوه بر پیگیری موضوع استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، طرح تحقیق و تفحص از خرید سبد کالا نیز آماده شده که امروز تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌کنیم."

پس از ارائه طرح تحقیق و تفحص و اعلام وصول آن از سوی هیات رئیسه مجلس، این طرح در صحن علنی به رای گذاشته می شود و در صورت رای مثبت مجلس به آن، رسیدگی به موضوع در دستور کار کمیسیون مرتبط قرار خواهد گرفت.

آقای علیپور خنکداری یک روز پیش از این هشدار داده بود که استفاده از برنج غیر ایرانی، می‌تواند منجر به استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شود.

نمایده معترض گفته است که اگر دولت قرار است تحت عنوان سبد کالا اقلام مورد نیاز مردم را تامین کند، باید تحت هر شرایطی از تولیدات داخلی حمایت کند.

دولت ایران از اوایل هفته جاری با ارائه بسته ای از کالاهای مصرفی، کمک به بخش‌هایی از شهروندان را آغاز کرده است.

پیش از این توزیع کمک‌های نقدی در دولت محمود احمدی‌نژاد، انتقادهای شدیدی را متوجه او کرده بود.

بسته اهدایی دولت ایران به همه خانواده های ایرانی تعلق نمی گیرد با این همه خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی و طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل از جمله واجدا شرایط برای دریافت این بسته هستند.

یکی از ابهامات مطرح شده در مورد ارائه این سبد کالایی، نحوه تأمین اعتبار لازم برای تهیه کالاها توسط دولت بوده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در این مورد گفت: "بند ۳ ردیف های متفرقه بودجه ۹۲ که مربوط به اعتبارات یارانه ها است بعد از پرداخت یارانه نان و نهاده های کشاورزی به یارانه کالاهای اساسی و هزینه کنترل تنظیم بازار اختصاص یافته است."

به گفته آقای نوبخت، هزینه توزیع سبد کالایی از این ردیف تأمین شده است.

مطالب مرتبط