بارش برف سنگین در شمال ایران زندگی را مختل کرد

حق نشر عکس Fars

براساس گزارش‌های رسیده از ایران، بارش برف سنگین در استان‌های گیلان و مازندران موجب قطعی آب، برق و گاز در برخی شهرها و مناطق روستایی این دو استان شده است. گزارش‌ها حاکی است که ارتفاع برف در بعضی از این مناطق به دو متر رسیده است.

قاسم احمدی لاشکی، نماینده مردم چالوس و نوشهر امروز دوشنبه ۱۴ بهمن‌ماه در صحن علنی مجلس با اشاره به بارش سنگین برف و قطعی برق در این استان گفت:‌ "متاسفانه ۱۴۵ روستا در غرب مازندران از داشتن آب و برق محروم شده‌اند و راههای ارتباطی ۱۰ شهر نیز قطع شده است."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

نماینده مردم چالوس با اشاره به بالا رفتن قیمت کالاها در این استان به دلیل بارش شدید برف از مسئولان دولتی خواست تا جلوی افزایش قیمت ها را بگیرند.

همچنین مجید عبداللهی،مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران( آبفار) با تائید قطعی آب در برخی مناطق استان مازندران گفت: "بر اثر بارش برف سنگین و قطعی برق بسیاری از تاسیسات آبرسانی موجود در روستا‌ها که با انرژی برق کار می‌کنند از کار افتاد و آب شرب ۱۴۸ روستای غرب مازندران قطع شد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روابط عمومی استانداری مازندران نیز با اشاره به بارش برف سنگین در این استان، از شهروندان خواسته است که "برای پیشگیری از ریزش سقف منازل، حتما نسبت به پارو کردن برف از پشت‌بام‌ها اقدام کنند."

فرماندار تنکابن نیز با اعلام اینکه بارش برف از روز جمعه شروع شده و در روزهای شنبه و یکشنبه بر شدت آن افزوده شده، گفت که "این بارش در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده و ارتفاع آن [در بعضی مناطق] به دو متر هم رسیده است."

روابط عمومی هلال احمر استان مازندران اعلام کرده است که نیروهای امدادی برای خدمات رسانی آماده هستند و بیش از ۴۰ هزار قرص نان، ۱۵ هزار بطری آب معدنی، ۶۵۰۰ قوطی کنسرو، ۱۲۰ کیلو برنج،، ۳۳۶ بطری روغن، ۶۰ کیلو قند و شکر، ۷۲ بسته ماکارونی، ۱۸۰ تخته پتو، ۵۰ تخته موکت، ۲۴ بسته مواد شوینده و بهداشتی، یک دستگاه چادر امدادی و ۴۰۰ کیلو نایلون در میان مردم توزیع شده است.

مسیرهای ارتباطی به دلیل بارش برف به ویژه در روستاها بسته شده و امکان عبور و مرور وجود ندارد. به گفته شاهدان عینی، در برخی از مناطق خودروهای سنگین به کمک مردم محصور در برف آمدند، اما شرایط روستاها وخیم است.

نرگس کمالی، نماینده شورای شهر سوادکوه به خبرگزاری ایسنا گفته است که سقف حدود ۴۰ تا ۵۰ منزل مسکونی در منطقه سوادکوه پائین آمده، اما تلفات جانی در پی نداشته است.

خبرگزاری فارس در گزارشی به نقل از مردم در استان مازندران نوشت: "مسئولان شهری تنها به پاک‌سازی معابر اصلی رضایت دادند و نیروهایی که برای رفع مشکل مردم در کوچه و پس کوچه‌ها اقدام کنند وجود ندارد."

حسین فاضلی، مدیرعامل شرکت منطقه‌ای برق مازندران و گلستان با اشاره به بی برقی در برخی از مناطق این استان اعلام کرد که یخ‌زدگی خطوط و وزن برف، سبب پارگی سیم‌ها شده و همچنین بارش برف باعث ایجاد نوسان و اتصال بین سیم‌ها شده است. او گفت: "در این شرایط برق را قطع می‌کنیم."

آقای فاضلی در مورد اقدامات این شرکت برای بازگرداندن برق به منازل گفت: "حدود ۱۵ اکیپ از استان مازندران و استان‌های گیلان، گلستان، سمنان و تهران به محل اعزام شده و به طور متوسط هر اکیپ پنج برج را در هر ساعت ساماندهی می‌کند."

وضعیت در استان گیلان نیز مشابه وضعیت مازندان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بر اثر بارش برف در استان گیلان در برخی مناطق این استان ارتفاع برف به حدود دو متر رسیده و راههای بیش از ۱۰۰ روستا مسدود شده است. برف همچنین موجب قطع برق و آب در برخی از مناطق این استان شده است.

به گفته شاهدان عینی، به دلیل سنگینی برف در بندر انزلی، تردد در این شهر سخت شده، بسیاری از مراکز اداری شهر تعطیل است و مردم در برخی مناطق در خانه‌هایشان حبس شده‌اند.

حجت شعبانپور، مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان در مورد وضعیت راههای ارتباطی استان گیلان به خبرگزاری ایسنا گفت: "در حال حاضر بیشترین بارش برف در شهرستان صومعه‌سرا به ارتفاع دو متر است که به دلیل حجم و شدت بارش در این شهرستان عملیات برف روبی در محورهای این شهرستان به سختی انجام می‌گیرد و علی‌رغم بارش برف در کلیه محورهای استان، تمام جاده‌های اصلی باز هستند و تردد در آنها انجام می‌شود."

این در حالی است که حسین میرشفیع، معاون وزیر راه نیز با تاکید بر مسدود بودن برخی از راههای ارتباطی گفت: "در راه‌های روستایی حتی برای برف‌های سبک آمادگی نداریم و در روزهایی که بارش سنگین برف داشته باشیم اوضاع وخیم تر می‌شود و مشکل اصلی در این زمینه نداشتن بودجه برای این بخش از راه‌ها و کمتر اهمیت دادن به این حوزه است."