روحانی: چرا یک عده معدود کم سواد باید از توافق ژنو حرف بزنند

حق نشر عکس ISNA
Image caption روحانی ضمن انتقاد از مخالفان توافقنامه ژنو از سکوت دانشگاهیان گله کرده است

رئیس جمهوری ایران با انتقاد از مخالفان توافقنامه هسته‌ای ژنو، خواستار اظهارنظر دانشگاهیان در این مورد شد.

روز سه شنبه، ۱۵ بهمن (۴ فوریه)، حسن روحانی در سخنرانی در جمع رئیسان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران، ضمن ابراز نظرات خود پیرامون موقعیت و نقش دانشگاهیان در بررسی مسایل کشور، از آنان به خاطر خودداری از اظهارنظر صریح در مورد توافقنامه هسته‌ای ژنو گله کرد.

آقای روحانی از دانشگاهیان خواست تا به نقد مسایل مختلف بپردازند و در مورد توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ گفت "حداقل، این توافق اولین گشایش برای اظهار نظر دانشگاه و دانشجویان بود."

وی با اشاره تلویحی به منتقدان این توافقنامه، گفت: "آیا فقط عده‌ای معدود کم سواد که از بخش‌های خاصی تغذیه می‌شوند باید حرف بزنند اما بزرگان، دانشگاهیان و اساتید ما سکوت کنند؟"

رئیس جمهوری گفت که وقتی یک اتفاق بین‌المللی روی می‌دهد، استادان دانشگاه به رئیس جمهوری نامه می‌نویسند و پرسید: "چرا فریاد نمی‌زنید، چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ کسانی که در مذاکرات ژنو مذاکره کردند هم از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند."

توافقنامه ژنو پس از چند دور مذاکره بین نمایندگان ایران و کشورهای گروه ١+٥ به دست آمد. محتوای این توافقنامه زمینه ساز کاهش و لغو نهایی تحریم اقتصادی و مالی ایران در برابر اقدام ایران در راستای رفع نگرانی بین‌المللی در مورد ماهیت فعالیت‌های اتمی این کشور است.

انتقاد از توافقنامه

این توافقنامه انتقاداتی را نیز از سوی برخی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی به دنبال آورد که برخی از آنان، در مورد دادن امتیازاتی از سوی ایران در برابر دریافت وعده لغو تحریم خارجی ابراز ناخرسندی کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption توافق ژنو انتقاداتی را در داخل و خارج ایران در پی داشته است

در حالیکه پیش از مذاکرات ژنو، شماری از کشورهای غربی آماده تشدید تحریم علیه ایران از جمله در زمینه قطع کامل صادرات نفت ایران می‌شدند، برخی از منتقدان توافقنامه ژنو گفته‌اند که ایران نباید در مورد برنامه هسته‌ای خود به هیچ مصالحه‌ای تن در دهد.

حسن روحانی بدون نام بردن از افراد خاصی، در مورد منتقدان توافقنامه ژنو گفت که البته این افراد هم باید حرف بزنند اما افزود: "شما چه کاره هستند که خود را متولی همه چیز می‌دانید؟ با یک شعار و چهره و قیافه، آدم متولی می‌شود؟ به چه مناسبت خود را دلسوزتر از دیگران می‌دانید؟"

رئیس جمهوری در بخش‌های دیگری از سخنان خود در نشست رئیسان دانشگاه‌ها، به بررسی جایگاه و نقش دانشگاهیان در ایران پرداخت و از جمله خواستار اظهار نظر پژوهشگران در مورد مسایل مرتبط با علوم انسانی و اجتماعی شد.

در خبری دیگر در همین زمینه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری نیز انتقاد از توافقنامه ژنو را مردود دانسته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جهانگیری در مورد سیاست خارجی دولت گفته است: "مخالفت‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود از روی حسادت است و برخی می‌گویند چرا خود ما این کار را انجام ندادیم؛ بخش دیگری از آن هم به دلیل این است که گروهی به هر دلیلی دوست دارند از رئیس جمهور و دولت انتقاد کنند."

توافقنامه ژنو در خارج از ایران نیز انتقاداتی را در پی داشته و از جمله در ایالات متحده، شماری از نمایندگان کنگره خودداری دولت آن کشور از تشدید تحریم ایران را نادرست دانسته‌اند. نخست وزیر اسرائیل هم گفته است که این توافقنامه مانع از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی نمی‌شود.

اسرائیل و برخی کشورهای غربی، جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی در پوشش برنامه‌های صلح آمیز هسته ای متهم کرده اند اما مقامات ایران بر غیرنظامی بودن این برنامه ها و صلح آمیز بودن نیات این کشور تاکید دارند.