ظریف: توافق ژنو احتمالا برای شش ماه تمدید می‌شود

حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر امور خارجه ایران در شورای روابط خارجی آلمان سخنرانی کرده

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که احتمال تمدید شش ماهه توافق ژنو تا ژانویه ۲۰۱۵ (دی ماه ۱۳۹۳) برای رسیدن به توافق جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ وجود دارد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، آقای ظریف گفته است هرچند احتمال این تمدید وجود دارد اما "من اعتقاد دارم که می توانیم حتی زودتر از شش ماه و قبل از ۲۰ ژوئیه به توافق نهایی برسیم."

'دیدار با کاترین اشتون حداقل یک بار در ماه'

وزیر امور خارجه ایران دوشنبه سوم فوریه (چهاردهم بهمن) در شورای روابط خارجی آلمان سخنرانی کرده و به سئوالات دیپلمات‌ها، سیاستمداران و کارشناسان سیاسی حاضر در جلسه پاسخ داده است.

آقای ظریف گفته است که برای رسیدن هرچه سریع‌تر به توافق جامع اتمی، او و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از شش قدرت جهانی، حداقل یک بار در ماه ملاقات خواهند داشت و ملاقات هایی هم به صورت متناوب در سطوح پایین تر انجام می شود.

خبرگزاری های غیر ایرانی هم از قول وزیر امور خارجه ایران نقل کرده اند که "ما باید از شش ماهی که داریم استفاده کنیم تا به یک توافق دست یابیم،‌ زیرا اگر این فرصت شش ماهه را از دست بدهیم، حرکتی که آغاز شده است به سمت دیگر منحرف خواهد شد."

قرار است مذاکرات جامع ایران و گروه ۱+۵ (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) ۲۹ بهمن سال جاری در وین پایتخت اتریش و شهر میزبان آژانس بین المللی انرژی اتمی، آغاز شود.

این گفت و گوها پس از آن آغاز می شود که اجرای توافق اتمی ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ از بیستم ژانویه (سی ام دی) به مدت شش ماه آغاز شده است.

از جمله مفاد این توافق این است که برخی از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در ازای تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی از سوی ایران، متوقف شود.

چند سیاستمدار نزدیک به طیف اصولگرایان و برخی از نمایندگان مجلس ایران منتقد توافق ژنو هستند و از جمله یک نماینده پارلمان در صحن مجلس اجرای این توافق را "تسلیت" گفته است.

وزیر امور خارجه ایران در جمع دیپلمات های آلمانی گفته "کسانی که در ایران با توافق نهایی با غرب در موضوع هسته ای، مخالفت می کنند، اقلیتی باهوش و در عین حال پر سر و صدا هستند و در کشورهای دیگر نیز می بینیم که صدای اقلیت همیشه بلندتر است."

آقای ظریف گفته است تصور می کند این وضع در آمریکا فرق می کند و "بیشتر آمریکایی ها موافق راه حل مسالمت آمیز برای حل و فصل موضوع هسته ای" هستند.

مطالب مرتبط