رئیس مجلس ایران: دولت نحوه توزیع سبد کالا را اصلاح کند

حق نشر عکس AP
Image caption علی لاریجانی از "مراجعه پی در پی" نمایندگان مجلس برای انتقاد از نحوه توزیع سبد کالا خبر داده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران با تاکید بر اینکه "دولت باید در روش توزیع کالا اصلاحاتی را به وجود آورد"به وزارت رفاه توصیه کرد "با دقت بیشتری در این بخش عمل کند و سرعت رفع اشکالات بیشتر شود".

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای لاریجانی سه شنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) در سخنانی در صحن مجلس ایران افزود: "مشخص است که دولت در نحوه توزیع سبد کالا دقت کافی را نداشته و برخی طبقات جامعه، از جمله کشاورزان نتوانستند از سبد کالا استفاده کنند."

دولت ایران از اوایل هفته جاری به ارائه بسته ای از کالاهای مصرفی به بخش‌هایی از شهروندان کم درآمد پرداخته، اما نحوه توزیع این کالاها و شیوه تعیین مشمولان دریافت این کمک ها، انتقادهایی را به دنبال داشته است.

تشکیل صف های طولانی برای دریافت سبد کالا و تعلق نگرفتن این کمک ها به کارگرانی و مستمری بگیرانی که بیش از ۵۰۰ هزار تومان حقوق می گیرند، از جمله موضوعات اصلی این انتقادها بوده است.

با توجه به حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی در سال ٩٢، بخش چشمگیری از کارگران و مستمری‌بگیران کمک های غیرنقدی دولت را دریافت نخواهند کرد .

خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی، طلاب، خبرنگاران و دانشجویان متاهل از جمله واجدان شرایط برای دریافت بسته حمایتی دولت هستند.

رئیس مجلس نهم در نطق پیش از دستور خود در مجلس، از "مراجعه پی در پی" نمایندگان به خود برای انتقاد از نحوه توزیع سبد کالا خبر داده است.

دیروز نیز برخی نمایندگان مجلس از ارائه طرح تحقیق و تفحص به هیات رئیسه مجلس درباره توزیع سبد کالا خبر داده بودند.

در صورت ارائه طرح تحقیق و تفحص و اعلام وصول آن از سوی هیات رئیسه مجلس، این طرح در صحن علنی به رای گذاشته می شود.

مطالب مرتبط