مصطفی پورمحمدی: اگر موسوی و کروبی آرامش را به هم نزنند عفو می‌شوند

مصطفی پورمحمدی حق نشر عکس ILNA
Image caption مصطفی پورمحمدی در پاسخ به سوالی در مورد علت محاکمه نشدن میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت که حکومت "هوشمندانه تلاش می‌کند تا از فتنه جدیدی جلوگیری کند"

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری ایران گفت اگر میرحسین موسوی و مهدی کروبی "بگویند که ما قانون‌مند هستیم و به آرامش کشور پایبندیم" مشمول "عفو" می شوند.

آقای پورمحمدی سه شنبه ۱۵ بهمن (۴ فوریه) در جریان نشست خبری خود، در پاسخ به سوالی در مورد علت محاکمه نشدن این دو رهبر اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ گفت که حکومت ایران "این موضوع را سبک و سنگین کرده" و "هوشمندانه تلاش می‌کند تا از فتنه جدیدی جلوگیری کند".

وزیر دادگستری افزود: "نظام به دنبال رفتارهای خشن نیست، اما منافع و مصالح ملی در اولویت قرار دارد."

سه روز پیش، محل حصر خانگی مهدی کروبی، پس از حدود سه سال از یکی از خانه های امن وزارت اطلاعات به به منزل شخصی‌ وی تغییر یافت. این تحول، یک بار دیگر توجه رسانه ها را به موضوع حصر وی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد جلب کرد.

دیروز غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در یک نشست خبری در تهران گفت که از آقای کروبی "به هیچ وجه رفع حصر نشده است".

وی با انتقاد از میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت که حکومت تاکنون "رافت زیادی نسبت به سران فتنه به خرج داده است."

از سه سال پیش، آقای کروبی ابتدا همراه همسرش و سپس به صورت تنها، و میرحسین موسوی به همراه همسرش زهرا رهنورد در حصر قرار گرفته اند.

پیشتر فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته بود که حصر خانگی این افراد با نظر آیت الله علی خامنه ای، صورت گرفته است.

این حصرها پس از آن آغاز شد که میرحسین موسوی و مهدی کروبی به دنبال اعتراضات تونس و مصر، از مردم ایران خواستند که با انجام راهپیمایی، از معترضان این دو کشور حمایت کنند.

پس از شروع حصر، تعدادی از مسئولان ارشد حکومت ایران خواستار "توبه" این دو رهبر معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ شده اند.

این درخواست، تاکنون با پاسخ مثبتی از سوی این رهبران مواجه نشده است.