ایران 'کمیته بررسی تاثیر پارازیت بر سلامت مردم' تشکیل داده است

قاضی زاده هاشمی حق نشر عکس tasnimnews
Image caption هاشمی از بررسی آثار امواج پارازیت بر سلامت مردم خبر داده است

وزیر بهداشت ایران از تحقیق در مورد آثار بهداشتی پارازیت خبر داده است.

حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته است که گروهی متشکل از کارشناسان وزارت ارتباطات، بهداشت، سازمان انرژی اتمی و سایر دستگاه‌های مربوطه در مورد تاثیر پخش پارازیت بر سلامت مردم تحقیق می‌کند.

وی افزوده است که "کمیته بررسی کننده پارازیت‌ها با آزادی کامل در حال تحقیق درباره تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم است و اگر مشکلی در این راستا وجود داشته باشد، اعلام می‌کند."

آقای هاشمی در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گفته "سه ماه است که ما اصرار می کنیم بررسی‌های بیشتر انجام شود که اگر مشکلی هست، مشخص شود." وزیر بهداشت مشخص نکرده است که نگرانی خود را با چه سازمانی در میان گذاشته و کمیته بررسی مورد اشاره او تحت نظر چه نهادی فعالیت می‌کند اما گفته است که وزارت بهداشت در این کمیته "مسئولیت بررسی حفظ سلامت مردم را برعهده دارد."

به گفته وزیر بهداشت، کمیته مورد اشاره او در نقاط مختلف شهر یا جاهایی که پارازیت وجود دارد، سنجش‌هایی انجام می‌دهد اما معلوم نکرده که آیا این سنجش‌‌ها شامل آزمایش مستقیم روی افراد محلی است یا به شکل دیگری صورت می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، آقای قاضی زاده هاشمی گفته است که رئیس جمهوری هم از دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت بهداشت خواسته تا در مورد پارازیت‌ها بررسی‌های لازم صورت گیرد. با اینهمه، وی اظهار داشته که "شایعات در خصوص پارازیت‌ها و تاثیر آنها بر سلامت مردم خیلی زیاد است اما بر اساس مستندات علمی می‌گویم که بسیاری از شایعات تقریبا از نظر علمی هیچ سندیتی ندارد."

به گفته وی "گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد آن بخش از پارازیت‌ها که وجود دارد، از نظر جسمی مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌کند اما باید تحقیقات این کمیته تکمیل شود." وزیر بهداشت گفته است که این نظر که پارازیت‌ها باعث بروز بیماری و عوارضی مانند سقط جنین می‌شود "چیزی نیست که از نظر علمی مبنایی داشته باشد."

نگرانی بهداشتی

پارازیت اندازی به منظور جلوگیری از دسترسی ایرانیان به رسانه‌های خارجی از سال های اول استقرار جمهوری اسلامی در ایران رایج شد اما در آن زمان، هدف اصلی این عملیات، برخی رادیوهای متعلق به گروه‌های مخالف و معدودی از رادیوهای وابسته به کشورهای دیگر بودند که گاه به گاه با مشکل پارازیت اندازی مواجه می‌شدند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption جمهوری اسلامی از ابتدای ورود تلویزیون ماهواره‌ای به ایران برنامه مبارزه با آن را اجرا کرده است

با رواج تلویزیون‌های ماهواره‌ای، دولت ایران برای جلوگیری از دسترسی ایرانیان به این رسانه، استفاده از ماهواره را ممنوع کرد و به جمع آوری آنتن‌های ماهواره ای از خانه‌های شهروندان مبادرت وزرید.

سابقه اخلال در پخش برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای از طریق پارازیت اندازی عمدتا به زمان بروز تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری باز می‌گردد که با اتهام تقلب به نفع محمود احمدی نژاد، برنده این انتخابات، همراه بود.

در آن زمان، مقامات جمهوری اسلامی با مسئول دانستن رسانه‌های خارجی در بروز اعتراضات، ضمن اخراج خبرنگاران بعضی از این رسانه‌ها و محدود کردن حوزه فعالیت بعضی دیگر، مستقیما علیه شبکه‌های ماهواره‌ای وارد عمل شدند. به خصوص شبکه‌های خبری فارسی زبان مانند بی‌بی‌سی و صدای آمریکا هدف پارازیت اندازی سنگین قرار گرفتند که به طور متناوب ادامه داشته است.

اگرچه کارشناسان قادر به تعیین محل ارسال پارازیت از داخل ایران بوده‌اند، اما هنوز مشخص نیست کدام نهاد جمهوری اسلامی در این زمینه فعالیت دارد.

از زمان آغاز پارازیت اندازی، گزارش‌هایی در مورد تاثیر نامطلوب این امواج بر سلامت افرادانتشار یافته و گاه حتی بعضی منابع حکومتی در این مورد ابراز نگرانی کرده‌اند.

پائیز سال گذشته، برخی رسانه‌های داخلی به نقل از یک مقام وزارت بهداشت گزارش کردند که وزیر بهداشت وقت کمیته ویژه‌ای را برای تحقیق در باره تاثیر امواج ماهواره‌ای بر سلامت مردم تشکیل داده است. این گزارش بعدا تکذیب و به نقل از وزیر بهداشت گزارش شد که تحقیقات مراکز داخلی و خارجی حاکی از تاثیرات پزشکی این امواج نیست و وزارت بهداشت هم این موضوع را قابل پیگیری نمی‌داند و در نظر ندارد چنین کمیته‌ای تشکیل دهد.