'مرگ چند نفر' بر اثر بارش برف در ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption نیروهای امدادی مواد غذایی را از آسمان برای روستاییان می‌اندازند

در حالی که بعضی از منابع خبری از مرگ چند نفر در اثر سرما و ماندن در برف گزارش داده‌اند، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران می‌گوید برف و کولاک تا کنون کشته نداشته است.

مرتضی رهبر، معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ایسنا گفته است تا کنون شش نفر در این استان بر اثر سوانح مرتبط با برف مانند لغزش یا سقوط از دنیا رفته‌اند.

به گفته دکتر رهبر ۵۸۹ نفر دیگر هم مصدوم شده‌اند.

حسین درخشان، سخنگوی سازمان هلال احمر مرگ ۲ نفر را در استان گیلان تایید کرده و گفته شش هزار و ۷۰۰ نفر از کسانی که در کل کشور در راه مانده بودند، اسکان داده شده‌اند.

اما حسن قدمی، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است مجروحان حوادث مربوط به برف ۶۵ نفر بودند که درمان شدند و کسی از دنیا نرفته است.

'مرگ بیماران در راه‌مانده'

بسته شدن راه‌ها امکان رسیدن بسیاری از بیماران مانند بیماران دیالیزی به مراکز درمانی را با مشکل مواجه کرده است.

مقام‌های استان‌های شمالی ایران می‌گویند بعد از پنج روز بیشتر راه‌های اصلی باز شده است اما همچنان ارتباط با بسیاری از روستاهای دورافتاده قطع است.

یکی از پزشکان بخش اورژانس بیمارستان شهید رجایی تنکابن در استان مازندران به روزنامه شرق گفته که چهار بیمار در روستاهای اطراف تنکابن به دلیل نرسیدن به بیمارستان در خانه خود از دنیا رفته‌اند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption سقف بسیاری از خانه‌ها در تنکابن و شهرهای دیگر فرو ریخته است

برف سنگین در شهرهای مختلف، مردم و مقام‌های ایران را غافلگیر کرده است.

دستور رئیس‌جمهوری

امروز ۱۶ بهمن، مدرسه‌ها در ۱۳ استان ایران تعطیل بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به وزرای نیرو و راه و شهرسازی دستور داده به استان‌های گیلان و مازندران بروند و "هر چه سریع‌تر" مشکلات مردم را حل کنند.

سازمان هلال احمر می‌گوید وضعیت استان‌های گیلان، مازندران، همدان و آذربایجان شرقی از همه بد‌تر است.

به گفته سخنگوی این سازمان، تا کنون بیش از ۲۱ هزار بسته غذا و ۱۶۰ هزار نان بین مردم توزیع شده است.

بی‌خبری از روستاهای صعب‌العبور

خبرگزاری ایرنا به نقل از حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو خبر داده است که برق تمام شهرهای مازندران وصل شده اما برق ۴۳ روستا همچنان قطع است.

آقای چیت‌چیان وعده داده مشکل برق و آب مازندران تا چهارشنبه شب برطرف شود.

به گفته شاهدان عینی که با بی‌بی‌سی صحبت کرده‌اند، سقف خیلی از خانه‌ها فرو ریخته است و بسیاری از باغ‌های مرکبات از بین رفته است.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی که به مناطق بحران‌زده سفر کرده است، به خبرگزاری ایرنا گفته بازسازی خانه‌های خراب‌شده در غرب مازندران به‌زودی آغاز می‌شود.

آقای آخوندی می‌گوید مازندان از حالت بحران خارج شده است. اما قاسم احمدی لاشکی، دبیر مجمع نمایندگان مازندران گفته هنوز از ۱۴ روستا در منطقه رامسر خبری نیست.

مطالب مرتبط