مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۲

تاخیر در پخش زنده اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بازتاب گسترده‌ای در روزنامه‌های امروز تهران دارد. در همین حال اظهارات اخیر وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در باره توزیع سبد کالا، روزنامه‌های اصولگرا را به خشم آورده است.

رسانه ملی و تکرار اشتباهات

حق نشر عکس shargh newpaper feb6
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

محمد هاشمی، رئیس پیشین صدا و سیما در سرمقاله روزنامه شرق نوشته سنگ‌اندازی در مسیر توافق با رئیس جمهور در زمینه گزینه مطلوب او برای اجرای برنامه، زیبنده رسانه‌ای در ابعاد ملی نیست. زیرا رئیس جمهوری، نماینده تمامی ایرانیان است و باید به نظر او در باره انتخاب مجری احترام گذاشت.

به نظر آقای هاشمی از زمان استقرار دولت تدبیر و امید، مشی رسانه ملی پیرامون کارنامه قابل دفاع رئیس جمهوری اندکی دور از انصاف است. این واقعیت هنگامی ملموس‌تر می‌شود که رویکرد صدا و سیما به دولت یازدهم را با نگاه رسانه ملی به دولت پیشین مقایسه کنیم.

در پایان سرمقاله روزنامه شرق آمده که چنین رویکرد دوگانه‌ای از چشمان تیزبین افکار عمومی پنهان نمانده و باعث شده اعتماد اکثریت مخاطبان به رسانه ملی تضعیف شود. برخورد افراطی با دولتی که وارث شرایط نامساعد در همه حوزه‌هاست، چه توسط تعداد معدودی تندرو در مجلس و چه در رسانه ملی که با بودجه بیت‌المال اداره می‌شود، سودی برای عاملان آن نخواهد داشت.

اقدام قابل ستایش

حق نشر عکس etemaad newpaper feb6
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

جواد دلیری، سردبیر روزنامه اعتماد در شماره امروز نوشته است که نشست دیشب رئیس جمهور دو ویژگی مهم داشت؛ شفافیت در بیان وضعیت کشور و نیز امید او به آینده. اما مهم‌تر از هرچیز اتفاقی بود که کمتر در کشور رخ داده است. او به صراحت از مردم عذر خواست و گفت اگر مردم در زمینه سبد کالایی به زحمت افتاده‌اند من به عنوان رئیس جمهوری عذرخواهی می‌کنم.

آقای دلیری از این که فرهنگ عذرخواهی مخصوصا از سوی مسوولان و مدیران ایران کمرنگ است، ابراز تاسف کرده و نوشته است که عدم عذرخواهی مسوولان از خطای ناخواسته، جامعه را دچار یک نوع بی‌اخلاقی خواهد کرد.

در پایان نویسنده ابراز امیدواری کرده که این فرهنگ بین مسوولان و سیاستمداران ایران تکرار و به یک فرهنگ تبدیل شود و دیگر کسی تقصیر مشکلی را برگردن دیگری نیندازد. خلاصه این که به نظر آقای دلیری این عذرخواهی ستودنی است.

بازتاب اظهارات شرمن در روزنامه‌های اصولگرا

حق نشر عکس vatanemrooz newpaper feb6
Image caption صفحه نخست روزنامه وطن امروز

روزنامه‎های حامی اصولگرایان امروز اغلب اظهارات وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در باره توزیع سبد کالا در ایران را به طور وسیعی منتشر کرده‌اند.

در همین حال احمدرضا قائمی در روزنامه وطن امروز نوشته است؛ آنها که اهل سواد و مطالعه هستند خوب می‌دانند که این روزها عده‌ای در داخل و خارج پرچم سازش با جهان را محکم بالا برده‌اند و در این میان مصالحه با آمریکا را تنها راه نجات از بدبختی و مرگ و نیستی معرفی می‌کنند.

به اعتقاد نویسنده اظهارنظر معاون وزیر خارجه آمریکا که اتفاقا سرتیم مذاکره‌کننده آمریکا در توافق ژنو هم به شمار می‌رود در باره طرح عجیب و به دور از تدبیر توزیع سبد کالا در کشور زنگ‌های خطر را به صدا درآورد.

آقای قائمی در پایان این سوال را هم به کنایه مطرح کرده که چطور مشاوران باسواد دولت در باره منافع بسیار زیاد چنین اظهاراتی لب به سخن نمی‌گشایند؟

درس‌های عرضه سبد کالا

حق نشر عکس Jahansanat newpaper feb6
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

علی دینی ترکمانی، استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است، احتمال زیادی وجود دارد که سبد کالا، ته‌مانده ذخیره‌سازی صورت گرفته طی ماه‌های گذشته باشد که با توافق‌های صورت گرفته هسته‌ای و ایجاد گشایش‌های سیاسی در عرصه سیاست خارجی، موضوعیت خود را تا حدی از دست داده است. بنابراین چاره‌ای جز عرضه مستقیم آن وجود نداشت. با فرض پذیرش این موضوع، این امکان وجود داشت که با استفاده از نقطه‌نظرهای کارشناسان ذی‌ربط در امر توزیع، آن را به نحوی سامان داد که این گونه مردم درگیر نشوند.

به اعتقاد آقای دینی‌ترکمانی، این اشتباهات فاحش نشان می‌دهد که نظام مدیریتی و حکمرانی ایران اشکالات جدی دارد و در صورت رفع نشدن آن امیدی به پیشبرد هدفمندسازی یارانه نقدی و غربال کم خطای غیرمستحق‌ها از مستحق‌ها نیست.

مطالب مرتبط