بیل کلینتون به جمع مخالفان تحریم ایران در کنگره آمریکا پیوست

بیل کلینتون حق نشر عکس AP
Image caption از بیل کلینتون به عنوان محبوب‌ترین سیاستمدار فعلی آمریکا یاد می‌شود

بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا که محبوبترین چهره حزب دموکرات در این کشور هم شناخته می‌شود، از نمایندگان مجلس سنا خواسته از تحریم دوباره ایران بپرهیزند و به گفتگوهای میان تهران و گروه ۵+۱ فرصت پیشرفت دهند.

مجله پولتیکو، چاپ آمریکا، روز پنجشنبه (ششم فوریه - هفدهم بهمن) در یادداشتی خبر داد آقای کلینتون چهارشنبه شب (پنجم فوریه) در جلسه ای اختصاصی با سناتورهای کنگره آمریکا گفته نباید شانس هر گونه پیشرفت احتمالی در این مذاکرات را نادیده گرفت.

پولیتیکو ادعا کرده چند نفر از حاضران در این جلسه خصوصی، در مورد محتوای گفته‌های آقای کلینتون به این مجله اطمینان داده‌اند.

بیل کلینتون از با نفوذترین سیاستمداران فعلی آمریکاست و حمایت او از باراک اوباما در مخالفت با وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، می تواند اطمینان خاطری برای کاخ سفید تلقی شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در هفته‌های گذشته صراحتا اعلام کرده که با وضع هرگونه تحریم جدیدی علیه ایران در مدت زمانی که مذاکرات هسته‌ای با تهران در حال انجام است، مخالف است و در صورت تصویب چنین تحریم‌هایی، آن را وتو خواهد کرد.

با وجود این، در سالی که دموکرات‌ها به رقابت‌های انتخابات کنگره آمریکا دل بسته‌اند، آقای اوباما از رویارویی مستقیم با نمایندگان مجالس این کشور پرهیز می‌کند و به همین علت، حمایت بیل کلینتون از جایگاه کاخ‌سفید درباره مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱می‌تواند به کاهش اصطکاک‌ها میان دولت و کنگره کمک کند.

با این حال، بسیاری از جمهوریخواهان در کنگره آمریکا و بعضی از سناتورهای دموکرات نسبت به نتیجه مذاکرات هسته‌ای و اجرای توافق ژنو بدبین‌اند و معتقدند تصویب تحریم‌های جدید می‌تواند ایران را وادار به توقف برنامه هسته‌ای و اجابت خواسته‌های آمریکا و متحدانش کند.

همزمان، ایران علاوه بر صلح‌آمیز خواندن برنامه هسته‌ای خود بارها اعلام کرده تحریم‌ها و استفاده از آنچه تهران "زبان زور و تهدید" می‌خواند، نمی تواند این کشور را وادار به چشم‌پوشی از "حق قانونی این کشور در استفاده از دانش هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز" کند.

مطالب مرتبط