جنتی: آرزوی امام خمینی جنگ مستقیم با آمریکا بود

حق نشر عکس MEHR

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، پنج‌شنبه شب (۱۷ بهمن) با رد تهدید مقام‌های آمریکایی به مد نظر داشتن اقدام نظامی علیه ایران، گفت "آمریکاییان لعنتی و وزیر خارجه بدذات این کشور که یک روحیه اسرائیلی دارد تهدید می‌کنند و ملت ایران ذلت پذیر نیستند."

آقای جنتی گفته است:" امام از اینکه باید با عراقیان جنگ کند، ناراحت بود و می‌گفت آنها از مسلمانان هستند، آرزوی ایشان این بود که مستقیم با آمریکا روبرو شویم تا با آنها جنگ کنیم."

او گفته است ایالات متحده در واقع با "اسلام انقلابی" مخالف است و برنامه هسته‌ای ایران مساله اصلی آنها نیست.

محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه امروز تهران هم با مواضعی مشابه، از این که آمریکا ضمن مذاکره به تهدید نظامی می‌پردازد انتقاد کرده و گفته است: "مردم از وزارت خارجه ایران انتظار دارند به این دروغ‌ها، یاوه‌سرایی‌ها، پررویی‌ها و تهمت‌ها پاسخ دندان شکن بدهد."

غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس نیز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران هشدار داده است: "هر جریان سیاسی که بخواهد به آمریکا گرایش پیدا کند محکوم است."

پس از بیش از سه دهه قطع رابطه میان ایران و آمریکا، در ماه‌های اخیر نشانه‌هایی از امکان بهبود روابط به چشم می‌خورد. روسای جمهور دو کشور با یکدیگر گفتگوی تلفنی کرده و وزرای خارجه نیز چند نوبت مذاکره مستقیم داشته‌اند.

در عین حال برخی از چهره‌های محافظه‌کار و هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، نسبت به گسترش روابط و عقب‌نشینی از شعارهای ضدآمریکایی ابراز نگرانی می‌کنند. خود آیت‌الله خامنه‌ای هم همچنان بر "دشمنی آمریکا" تاکید می‌کند.

احمد جنتی، در سخنان دیشب خود در اصفهان، اعتراضات سال ۸۸ را الهام‌گرفته از خارج و طرح‌ریزی‌شده بر مبنای تجربه آمریکا توصیف کرده است.

آقای جنتی گفته است رهبر ایران توانست با "تدبیر" و "بدون اینکه بخواهند جنگ راه انداخته و یا حکومت نظامی کنند" اعتراضات را کنترل کند.

مطالب مرتبط