بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران – نوزدهم بهمن ۱۳۹۲

اختلاف بر سر انتخاب مجری مصاحبه تلویزیونی رئیس جمهوری ایران همچنان موضوعی است که روزنامه‌های امروز صبح به آن توجه نشان داده‌اند. در این میان اظهارات اخیر محمدتقی مصباح یزدی، علیه حسن روحانی نیز در صفحه اول برخی از روزنامه‌ها منعکس شده است.

پس‌لرزه‌های سخنرانی رئیس جمهوری

حق نشر عکس shargh newspaper feb8
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

علی ذهابی در گزارشی در روزنامه شرق نوشته است که اعتراض به واژه کم‌سواد، اسم رمز تازه بخشی از جریان اصولگرا برای انتقاد تند از رئیس جمهوری اعتدالگراست. همان اصولگراهایی که پس از پیروزی حسن روحانی تمام توان خود را به کار گرفتند تا او را منتسب به جریان اصولگرایی معرفی کنند.

این گزارش حاکیست که ۱۹ نماینده مخالف دولت در مجلس ایران به رئیس صدا و سیما نامه نوشته‌اند و خواهان فرصتی برای منتقدان توافقنامه ژنو شده‌اند.

این عده از نمایندگان در نامه خود نوشته‌اند که رئیس جمهوری، منتقدان این توافقنامه را با ادبیات نامناسبی، کم سواد خطاب کرده است.

در گزارش آقای ذهابی از جمله آمده که درخواست نمایندگان مذکور در حالی ارائه شده که پیش از این در مناظره محمود احمدی‌نژاد با میرحسین موسوی اتهامات بسیاری علیه مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده اما هیچگاه آنها فرصت پاسخگویی برایشان فراهم نشد.

گزارش روزنامه شرق همچنین حاکیست که جمعی از موافقان توافق هسته‌ای ژنو هم آمادگی خود را برای مناظره با این نمایندگان اعلام کرده‌اند.

مونولوگ!

حق نشر عکس vatan emrooz newspaper feb8
Image caption صفحه نخست روزنامه وطن امروز

گروه سیاسی روزنامه وطن امروزدر گزارشی اما از زاویه دیگری به حواشی دومین گفتگوی زنده رئیس جمهوری ایران با مردم پرداخته است. در این گزارش آمده که آقای روحانی پیش‌تر حتی در یکی از برنامه‌های تبلیغاتی خود از مونولوگ انتقاد و بر دیالوگ تاکید کرده بود. اما اکنون آیا می‌توان رفتار دفتر رئیس جمهور را منطبق با دیالوگ دانست؟ وسواس بی‌سابقه در انتخاب مجری نمی‌تواند نشان دهنده اعتقاد به دیالوگ باشد و بیشتر بر مونولوگ انطباق دارد.

به نوشته این گزارش اگر در گذشته گفتگوهای زنده روسای جمهور چالشی نبود؛ اکنون نه تنها فرم قبلی خود را از دست داده است بلکه تبدیل به یک برنامه تبلیغاتی و سفارشی می‌شود که این رفتار به تعبیر روزنامه وطن امروز برخلاف آن چیزی است که آقای روحانی بیان کرده بود.

بازگشت مصباح با حمله به دولت

روزنامه قانون در گزارشی نوشته است؛ سبد کالا، مذاکرات ژنو، سن وزرا، رد شدن وزرای دولت از کنار حوادث ۸۸، خوی استکباری آمریکا، سکته قلبی پیرمردی در فرسنگ‌ها دورتر از صف سبد کالا، گوشه‌ای از بهانه‌های افرادی است که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر بزرگترین نه را از مردم شنیدند و از سپهر سیاسی ایران خط خوردند.

حق نشر عکس qanoon newspaper feb8
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

به نوشته این گزارش حالا این افراد در لایه‌های تندروی شروع به سنگ انداختن در مسیر وحدت و پیروزی مردم کرده‌اند و تمام عزم خود را جزم کرده‌اند تا ضرب المثل معروف دیگی که برای من نجوشه، می‌خوام برای هیچکس نجوشه را عملی کنند.

در همین راستا مصباح یزدی پدر معنوی جبهه پایداری که نماینده تندرو‌هاست، روحانی را با کفار مقایسه کرده و گفته که او دروغ می‌گوید.

در پایان این گزارش ابراز امیدواری شده که سیاستمداران ایران در عرصه ملی گاهی از ورزشکاران بیاموزند که هرگاه پای منافع ملی به میان می‌آید، از دشمنی‌ها، کینه‌ها دست کشیده و تنها پیروزی ایران مدنظرشان است.

ذوق‌زده نشویم

حق نشر عکس arman newspaper feb8
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

داود هرمیداس باوند، کارشناس روابط بین‌الملل در سرمقاله روزنامه آرماننوشته است که با اعلام تاریخ سفر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه به تهران گام با اهمیتی در استحکام روابط میان ایران و کشورهای دیگر جهان برداشته شد.

به اعتقاد نویسنده بدون شک این سفر یک نقطه مثبت برای دولت آقای روحانی خواهد بود چرا که اتفاقی است که برای اولین بار روی می‌دهد و این امیدواری را به وجود می‌آورد که ایران و کشورهای اروپایی به سمت روابط حسنه‌تری حرکت کنند.

با این همه آقای هرمیداس باوند نوشته که نباید نسبت مذاکره‌ای که نتیجه آن مشخص نشده است احساس ذوق‌زدگی پیش از موعد داشت؛ هرچند شکی نیست که اتحادیه اروپا نیز دیپلماسی خاص خود را در مقابل دیگر کشورها و متحدانش دنبال می‌کند و آنها نیز از برقراری یک رابطه مبتنی بر تفاهم با ایران استقبال خواهند کرد.

مطالب مرتبط