اعتراض به حضور ۶۰۰ بازنشسته نظامی در مدیریت شهرداری تهران

حق نشر عکس Mehr
Image caption محمدباقر قالیباف از سال ۱۳۸۴ شهردار تهران است

یک مقام شورای شهر تهران گفته است که حدود ۶۰۰ نفر از مدیران شهرداری تهران از بازنشستگان نهادهای نظامی و انتظامی هستند.

احمد حکیمی پور، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته محمدباقر قالیباف، شهردار تهران "قول داده بود" که این نیرو‌ها تا پایان مهرماه از شهرداری تهران بروند "اما تاکنون اقدامی نکرده است."

'اینجا بلدیه است نه نظمیه'

این مقام شورای شهر تهران گفته "در اولین دیدارمان با شهردار تهران پس از انتصابش در دور جدید این مسائل مطرح و ایشان به ما قول دادند که تاپایان مهرماه‏، خاتمه ماموریت این افراد را اعلام کنند."

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود اما پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری، از سوی شورای جدید شهر تهران که انتخابات آن همزمان با ریاست جمهوری برگزار شده بود، دوباره به سمت شهردار تهران انتخاب شد.

آقای حکیمی پور با اشاره به شهرداری تهران و حضور ۶۰۰ نفر از بازنشستگان نهادهای نظامی و انتظامی در بخش های مدیریتی آن گفته "اینجا بلدیه است نه نظمیه. کار شهرداری متفاوت از کارهای دیگر است ما این موضوع را به شهردار تذکر جدی داده‌ایم."

حق نشر عکس ghalibaf.ir
Image caption آقای قالیباف سال‌ها فرمانده نیروی هوایی سپاه و مدتی هم فرمانده نیروی انتظامی بوده است

به گفته نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، حضور این افراد در شهرداری موجب شده است تا افرادی که تخصص کافی در ساختار شهرداری دارند، دچار سرخوردگی شوند.

محمدباقر قالیباف در زمان جنگ ایران و عراق و در حالی که ۲۲ ساله بود، فرماندهی یکی از لشکرهای استان خراسان را بر عهده داشت. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در سال ۱۳۷۶ او را به عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران منصوب کرد.

سمت بعدی آقای قالیباف، فرماندهی نیروی انتظامی بود. او به دنبال اولین شکست در انتخابات ریاست جمهوری، از سال ۱۳۸۴ شهردار تهران شده است.

شهرداری تهران که در ابتدای تاسیس در دوره ناصرالدین شاه قاجار بلدیه خوانده می شد، موئسسه عمومی غیر دولتی است و در ۱۲ خرداد ۱۲۸۶ خورشیدی تاسیس شد.

مسئولیت اداره این سازمان که بودجه کلانی در اختیار دارد، با شهردار تهران است. پیش از تشکیل شوراها، شهردار با حکم وزیر کشور ایران منصوب می‌شد ولی پس از آن با آرای اعضای شورای شهر تهران انتخاب می‌شود.

مطالب مرتبط