مذاکرات تازه بازرسان آژانس و مقامات هسته‌ای ایران در تهران

حق نشر عکس AP
Image caption آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر تاسیسات آب سنگین اراک را بازرسی کرده‌اند

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز، شنبه (۱۹ بهمن) در تهران با مقامات ایرانی دیدار کردند.

دو طرف در محل سازمان انرژی اتمی ایران مذاکره کرده‌اند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت: این مذاکرات درباره همکاری های انجام شده بر اساس بیانیه ۲۰ آبان میان سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی و نتیجه این همکاری‌ها خواهد بود.

در آن زمان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی بیشتر از تاسیسات آب سنگین اراک و معدن اورانیوم گچین در بندرعباس به توافق رسیدند.

ریاست هیات ایرانی را در مذاکرات امروز، رضا نجفی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و ریاست هیات آژانس را ترو واریورانتا، معاون امور پادمان های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر عهده داشت.

پیشتر، علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که مذاکره با آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی تا زمان رسیدن به یک نقشه راه در زمینه همکاری های دو جانبه بیشتر بر اساس بیانیه ۲۰ آبان ادامه خواهد یافت.

حق نشر عکس AP
Image caption رضا نجفی از ایران و ترو واریورانتا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مذاکرات امروز شرکت دارند، عکس از آرشیو

بر اساس توافق موقتی که اوایل آذر ماه میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (متشکل از آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه و چین) به علاوه آلمان در ژنو حاصل شد، ایران در ازای تعلیق بخشی از تحریم های بین‌المللی و وضع نشدن تحریم های تازه، با توقف غنی سازی ۲۰ درصد اورانیوم به مدت شش ماه موافقت کرد.

ایران و شش قدرت جهانی، موسوم به گروه ۱+۵ روز ۳ آذر (۲۴ نوامبر) پس از سال‌ها اختلاف نظر و چندین دور مذاکره به این توافق شش ماهه رسیدند.

بر اساس توافق ژنو، ایران فقط می‌تواند تا سقف پنج درصد غنی‌سازی داشته باشد. ایران همچنین پذیرفته که ساخت سانتریفوژهای جدید را متوقف کند و سانتریفوژهایی را که از کار افتاده‌اند نیز با سانتریفوژهای تازه جایگزین نکند.

ایران همچنین متعهد شد که برای رفع نگرانی‌های جامعه بین‌المللی، به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی بیشتری برای بازرسی بدهد.

دور بعدی گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ قرار است طی ماه جاری میلادی برگزار شود. در این دور طرفین تلاش خواهند کرد که به یک توافق بلندمدت دست یابند.

مطالب مرتبط