'صدا و سیما حق دارد مجری مصاحبه با سران قوا را انتخاب کند'

حق نشر عکس AFP
Image caption مصاحبه زنده با رئیس جمهوری ایران به دلیل اختلاف نظر بر سر انتخاب مجری با تاخیر پخش شد

در پی اختلاف نظر میان رئیس صداوسیما و ریاست جمهوری ایران بر سر انتخاب مجری یک مصاحبه‌ زنده تلویزیونی، شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما انتخاب مصاحبه‌کنندگان را "از اختیارات ذاتی رسانه ملی" خوانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نظارت بر صداوسیما ، ابراهیم رئیسی، رئیس این شورا، رسانه‌ها به ویژه صداوسیما را در انتخاب مجریان "محق" دانسته و گفته است که مجری‌ها "طبیعتا باید از جانب صداوسیما انتخاب شوند."

با وجود این آقای رئیسی گفته است که اگر مصاحبه‌شونده رئیس یکی از قوای سه‌گانه باشد، "هماهنگی با ایشان در انتخاب مجریان امری ضروری است."

چهارشنبه گذشته (۱۶ بهمن) مصاحبه زنده حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با تلویزیون که قرار بود بعد از بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه اول پخش شود، با بیش از یک ساعت تاخیر همراه شد.

همان شب خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - نوشت که "همه عوامل این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی مشخص شده بودند اما به دلایل نامعلومی، عزت‌الله ضرغامی مانع از پخش این گفت‌وگو شد."

ساعاتی بعد از این مصاحبه، آقای ضرغامی، رئیس صداوسیما در نامه‌ای به رئیس شورای نظارت بر این سازمان، خواهان رسیدگی به اختلاف نظر بر سر انتخاب مجری‌های مصاحبه با سران قوا شد.

این نامه حاکی از آن بود که اختلاف نظر بر سر انتخاب مجری و شیوه انجام مصاحبه که ظاهرا مورد قبول رئیس صداوسیما نبوده باعث تاخیر در پخش برنامه شده است.

رئیس شورای نظارت بر صدا و سیما روز پنج شنبه گذشته و بعد از دریافت نامه آقای ضرغامی اعلام کرد که این موضوع در جلسه روز شنبه این شورا بررسی می‌شود.

امروز بعد از برگزاری این جلسه، آقای رئیسی ضمن اعلام نظر شورا گفت که تاخیر در پخش مصاحبه رئیس جمهوری ایران "به هر دلیلی صورت گرفته باشد امر پسندیده ای نبود و با توجه به آمادگی مردم و عموم جامعه نسبت به شنیدن این مصاحبه ، باید در زمان خودش انجام می گرفت".

شورای نظارت بر سازمان صداوسیما براساس اصل ١٧٥ قانون اساسی جمهوری اسلامی تشکیل شده و هر یک از قوای سه گانه، دو عضو در این شورا دارد.

این شورا مسئول ارائه گزارش عملکرد سازمان صداوسیما به رهبر جمهوری اسلامی است.