پیکر پناهجوی ایرانی کشته‌شده در استرالیا 'به ایران باز می‌گردد'

حق نشر عکس non
Image caption ناآرامی‌های اردوگاه پناهجویان - عکس رویترز از ای‌بی‌سی

شبکه خبری ای‌بی‌‎سی می‌‎گوید پیکر یک پناهجوی ایرانی که در درگیری‌های اردوگاه پناهجویان جزیره مانوس کشته شد، به ایران بازگردانده خواهد شد.

این شبکه از قول اسکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا، گفته است که تحقیقی رسمی درباره این درگیری‌ و کشته شدن پناهجوی ایرانی در جریان است. منتقدان، دولت استرالیا را به قتل این پناهجو متهم می‌کنند اما مقام‌های دولت می‌گویند تا پیش از گزارش رسمی در این باره اظهار نظر نمی‌کنند.

اسکات موریسون، وزیر مهاجرت، تاکید کرده است که ممکن است تحقیقات رسمی در این باره چندین ماه به طول بینجامد.

دوشنبه این هفته اعتراضات پناهجویان ساکن اردوگاهی در جزیره مانوس به خشونت کشیده شد. علاوه بر کشته شدن پناهجوی ایرانی ۷۷ پناهجوی دیگر نیز زخمی شدند.

فردای آن روز مدیر کنسولی وزارت خارجه ایران در ملاقات با سفیر استرالیا در تهران، به برخورد با پناهجویان اعتراض کرد.

استرالیا در ماه‌های اخیر برای مقابله با موج پناهجویانی که با قایق و از طریق اندونزی به این کشور می‌روند اقدامات بسیار سختگیرانه‌ای انجام می‌دهد و جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو، یکی از مراکز استرالیا در خارج از خاک این کشور است که برای مدیریت موج پناهجویان از آن استفاده می‌شود.

فعالان حقوق بشر از وضعیت اردوگاه‌های استرالیا برای پناهجویان انتقاد می‌کنند.

درباره ناآرامی‌های روز دوشنبه روایت‌های متفاوتی وجود دارد.

گفته می‌شود که روز یک‌شنبه ۲۷ بهمن (شانزدهم فوریه) ۳۵ پناهجو با گذشتن از حفاظ، از اردوگاه فرار کردند. پناهجویان وقتی فرار کردند که به آنان گفته شده بود به استرالیا منتقل نخواهند شد.

روز دوشنبه ۲۸ بهمن هم نزاعی روی داد که به مرگ یک ایرانی و زخمی شدن ۷۷ نفر دیگر منجر شد. بیشتر زخمی‌ها از ناحیه سر مجروح شده بودند.

اسکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا گفته بود که درگیری زمانی روی داد که این پناهجویان قصد داشتند از اردوگاه فرار کنند. اما مشخص نیست این درگیری در داخل اردوگاه اتفاق افتاده یا بعد از خروج در هنگام فرار.

نهادهای امنیتی پاپوآ گینه‌نو تاکید دارند که پناهجویان بعد از فرار از اردوگاه هدف حمله پلیس قرار گرفته‌اند، اما نهادهای حقوق بشر می‌گویند به پناهجویان در داخل اردوگاه حمله شده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط