انتشار فیلم گروگان‌گیری سربازان ایرانی توسط جیش‌العدل

حق نشر عکس non

فیلمی از چگونگی گروگان‌گیری مرزبانان ایرانی توسط گروه جیش‌العدل منتشر شده است.

در این فیلم گروگان‌گیران به زبان بلوچی دعا می‌خوانند و برای خود آرزوی پیروزی می‌کنند. پنج سرباز ایرانی در چادری مشغول استراحت هستند که افراد جیش‌العدل به آنها حمله می‌کنند و آنها را به گروگان می‌گیرند.

همزمان علی عبداللهی، معاون امنیتی وزیر کشور ایران امروز (جمعه ۲۱ فوریه/ ۲ اسفند) خبر داده است که هیاتی از ایران برای مذاکره درباره آزادی گروگان‌ها به پاکستان سفر کرده‌ است.

پیشتر وزیر کشور از احتمال مداخله نظامی ایران در پاکستان خبر داده بود، اما پاکستان اعلام کرد به نیروهای ایرانی اجازه نمی‌دهد وارد خاک پاکستان شوند.

ایران می‌گوید که ربایندگان، گروگانها را به داخل خاک پاکستان منتقل کرده‌اند، ادعایی که پاکستان آن را رد می‌کند و می‌گوید شواهدی برای این ادعا وجود ندارد.

جیش‌العدل، گروه مسلح مخالف دولت ایران که خود را هوادار حقوق سنی‌ها معرفی می‌کند، حدود دو هفته پیش اعلام کرد که پنج مرزبان ایرانی را گروگان گرفته است.

گروه جیش‌العدل بعدتر اعلام کرد که برای آزادی گروگان‌ها، ایران باید ۵۰ عضو زندانی جیش العدل، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

مقام‌های ایرانی مذاکره با جیش‌العدل را رد می‌‎کنند و این گروه را "تروریستی" می‌دانند.

گروگان‌گیری سربازان ایرانی واکنش گسترده‌ای در افکار عمومی ایران برانگیخته است و بسیاری از ایرانیان با محکوم کردن جیش‌العدل و ابراز همدردی با گروگان‌ها، خواهان آزادی سربازان شده‌اند.

مطالب مرتبط