بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران - ۲۰ بهمن

روزنامه های امروز صبح تهران در صدر اخبار خود نظر رهبر جمهوری اسلامی را منعکس کرده اند که از گروه های سیاسی خواسته به دولت مهلت بدهند و منتقدان هم جانب انصاف را رعایت کنند. همزمان نشریات هوادار دولت در مقالاتی منتقدان سیاست های دولت روحانی را مورد انتقاد قرار داده اند.

پاسخ شورای نظارت بر صدا و سیما به نامه رییس آن سازمان در مورد اختلاف صدا و سیما و دولت بر سر پخش زنده سخنان رییس جمهور، و گزارش کوتاهی درباره گرد هم آیی اعضای حزب اعتماد ملی و یاد کردنشان از مهدی کروبی که در چند روزنامه آمده، از جمله دیگر مطالب روزنامه هاست.

حق نشر عکس mirshahvalad qanoon newspaper feb9
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

تایید سیاست هسته ای

محمد علی سبحانی در مقاله ای در اعتماد اظهار نظر کرده که اجماع ملی و داخلی در مورد سیاست خارجی دولت روحانی خواهد توانست هیات مذاکره کننده ایرانی را قدرت بخشد چرا که آنچه به توافقنامه ژنو معروف شده متنی است که مسوولان کشور را مطمئن ساخته که در یک تفاهم برد – برد، به نتیجه رسیده است. کسی نمی‌گوید که این شرایط بهترین است و کمترین نقصی ندارد اما بعد از تندروی های دولت‌ گذشته که منجر به صدور قطعنامه‌های تحریم شده و با توجه به نیاز اقتصادی کشور، بهترین و ممکن‌ترین توافق همین است.

به نظر این دیپلومات سابق: می‌توان از این پرونده ملی اغراض سیاسی و تصفیه حساب‌های جناحی را دور کرد و به عنوان یک پرونده ملی به روند مذاکرات هسته‌یی نگاه کرد و جناح‌ها ضمن حمایت از مسیر کلی مذاکره‌ هسته‌یی، اجازه دهند مذاکره‌کنندگان با بیشترین حمایت‌ها انجام وظیفه کنند.

مقاله اعتماد تاکید کرده: اگر صدا و سیما در شرایطی عادلانه اجازه سخن گفتن به همه جناح‌ها و بدنه اجتماعی و سیاسی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان معتدل را بدهد حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد. در این صورت است که انتقادها روند هشت‌ساله گذشته را خواهد گرفت و به باز شدن شرایطی می‌انجامد که وضعیت فعلی را رقم زده است، چنان که بسیاری از چهره های فعال سیاسی- کارشناسان و دانشگاهیان برای چنین شرایطی اعلام آمادگی کرده‌اند .

به نفع صدا و سیما یا دولت؟

ایران روزنامه دولت پاسخ شورای نظارت را با تیتر «اظهار تاسف از تاخیر در پخش مصاحبه تلویزیونی روحانی» منعکس کرده، اعتماد در صفحه اول خود نوشته «حکمی به کام دولت»، ابتکار نوشته شورای به صدا و سیما دستور داد با سران قوا هماهنگ باشید، اما تهران امروز روزنامه نزدیک به شهردار تهران نوشته شورا به نفع صدا و سیما رای داد و سرانجام شرق از جواب دوپهلوی شورای نظارت بر صدا و سیما خبر داده است.

حق نشر عکس tahani arman newspaper feb9
Image caption کارتون محمدطحانی، آرمان

احمد شیرزاد در مقاله ای با عنوان به رییس جمهور حق می دهم نوشته: یک رسانه حق دارد هر خبرنگاری را که صلاح می‌داند برای مصاحبه با افرادی که مدنظر آن رسانه هستند دعوت کند اما این مسئله زمانی تحقق پیدا می‌کند و می‌توان به آن استناد کرد که در کشور رسانه‌های مختلف با گرایش‌های فکری گوناگون وجود داشته باشند و افراد بتوانند از میان این رسانه‌ها یکی را برای مصاحبه انتخاب کنند.

به نظر این نماینده اصلاح طلب مجلس ششم: اگر در ایران شبکه‌های مختلف با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی متفاوت فعالیت می‌کردند و این شبکه‌ها از رئیس‌جمهور ایران دعوت به حضور در برنامه می‌کردند، و رئیس‌جمهور نیز این حق را داشت که از میان این شبکه‌ها (که احتمالا مجریانی شناخته شده هم داشتند) یکی را انتخاب کند، دیگر حق اعتراض نسبت به مجری آن شبکه را نداشت و شرایط مصاحبه را آن شبکه تلویزیونی تعیین می‌کرد.

و خلاصه مقاله آرماناین که: رئیس جمهور و تیم همراه او این حق را دارند که نسبت به کیفیت برنامه‌ای که قرار است به سخنرانی عمومی رئیس‌جمهور بپردازد نظر بدهند و نگران افراد برگزارکننده آن باشند.تصور می‌کنم رفتار صداوسیما با رئیس‌جمهور رفتار مناسبی نبود .

حزب اعتماد ملی بعد هشت سال

پس از چهار سال، حزب اعتماد ملی، حزبی که از آسیب‌دیدگان حوادث سال ۸۸ بود از کمای سیاسی خارج شد و موسسه الهادی میزبان نشستی با نام «جشن پیروزی انقلاب» شد که از سوی حزب اعتماد ملی برگزار شده بود؛ نشستی که بهانه‌یی بود برای هم‌حزبی‌هایی که مدت‌ها بود دیداری با هم نداشتند. نشستی بی‌سر و صدا برگزار کردند و بدون هیچ تبلیغی میزبان سیل هوادارانی بودند که چند سالی بود محروم از دیدار هم بودند.

به نوشته روزنامه اعتماد: اعضای حزب از دبیرکل غایب‌شان یاد کردند و از لزوم تقویت احزاب گفتند. ابراز امیدواری کردند تا شاید که حصر رفع شود. از مشکلاتی که در چند سال اخیر دچارش شده بودند و نامهربانی‌هایی که به سر بزرگان نظام آمده بود ابراز تاسف کردند و باز اعلام آمادگی کردند برای کمک به دولت نوپایی که هیچ توقعی از آن ندارند. جمعیتی که آمده بودند قابل توجه بودند و دغدغه‌هایشان یکسان.

مردم سالاری به نقل از قاپم مقام حزب اعتماد ملی نوشته که انتقال آقای مهدی کروبی به خانه اش گام مثبتی است و امید می رود تا نوروز از ایشان قطع حصر شود.

اصوگرایان یاد گرفته اند

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته: ما ایرانیان است که به آن میزان که عاشق تمجید هستیم، به همان اندازه و شاید هم بیشتر، از مخالفت و انتقاد خوشمان نمی‌آید. این بلا را تاریخ ایران و گذشته‌مان بر سر ما آورده و چاره آن، گذشت زمان است البته مشروط بر آنکه گذر زمان با چاشنی «توسعه سیاسی» همراه باشد. اصطلاحاتی مانند «انتقاد سازنده»، «سیاه‌نمایی»، «انتقاد مثبت»، «داشتن حسن‌نیت در انتقاد» و... جملگی، بیانگر این واقعیت تلخ هستند که مسوولان ما از انتقاد و ابراز نظر مخالف، خوششان نمی‌آید.

نویسنده سپس به تشریح وضعیت اصولگرایان در شرایط حاضر برآمده و نوشته:

اصولگرایان به‌یکباره متوجه گوهر دموکراسی، ضرورت احترام به مخالف، وجود آزادی اندیشه و این‌دست مفاهیم شده‌اند. وقتی احمدی‌نژاد چندین‌میلیون شهروند تهرانی را «خس‌وخاشاک» خطاب کرد یادشان رفته بود که چیزی به اسم حقوق مخالفان و ضرورت احترام به آنان وجود دارد اما یک‌شبه «جان لاک»، «جان استیوارت میل» و مبلغ روح‌القوانین «مونتسکیو» شده‌اند. سخت دغدغه احترام به «آزادی» و «دموکراسی» پیدا کرده‌اند.

در پایان مقاله شرق آمده: اصولگرایانی که هشت‌سال تمام هر سیاستی را که خواستند درخصوص موضوعات مختلف به اجرا گذاردند، امروز به حول و قوه الهی، گروه‌گروه به توافق «ژنو» حمله‌ور شده و خواهان حضور در صداوسیما و دانشگاه‌ها و سایر اماکن عمومی پیرامون نقد و بررسی این توافق شده‌اند.

حق نشر عکس ebtekar newspaper feb9
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

عذرخواهی آره یا نه

عبدالرسول وصال مدیر روزنامه شهرونددر مقاله ای در این روزنامه نوشته دولت‌های ایرانی هر چند با رأی مردم سرکار می‌آیند، اما چندان خودشان را وام‌دار مردم نمی‌دانند و بیشتر از محل فروش نفت حکمرانی می‌کنند، اما اینک به‌ یمن روی کار آمدن دولت‌روحانی و آشنایی رییس دولت با موضوع حکمرانی و حقوق ملت و دولت، اتفاقات خوبی‌ درحال رخ دادن است.

نویسنده سپس پرسیده: چرا همه مردم روز اول به فروشگا‌ه‌ها هجوم بردند؛ مگر قرار بود هرکی‌هر‌کی شود و این سبد نصیب عده‌ای نگردد ، ما که از هرکی سوال می‌کنیم، سبدکالا را دریافت کرده است این همه هیاهو و دردسر و انتقاد برای چه بود که حتی رئیس‌جمهوری را هم به عذر‌خواهی واداشت.

با این همه مقاله شهروند تاکید کرده: ای‌کاش رئیس‌جمهوری درکنار عذر‌خواهی از گیرندگان سبدکالا از منتقدان کم‌سواد خود هم عذر‌خواهی می‌کرد یا دست کم دراین‌باره توضیحی به منتقدان خویش ارایه کند تا این سنت عذر‌خواهی همچنان برقرار و پررونق باشد.

محمدعلی وکیلی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته: هزینه خطا و اشتباه مسئولان همواره از جیب مردم پرداخت می‌شود. اگر مسئولی با خطای خود باعث ظلم به دیگری شود و حقی را از کسی ضایع کند، تنها با رضایت صاحب حق نجات می‌یابد. بنابراین تنها راه اخلاقی برای رهایی افراد از دَین دیگری، طلب بخشش و عذر خواستن است.

به نظر نویسنده: عذر نخواستن و اصرار بر اشتباه، در این سالیان جزء لاینکف فرهنگ مدیریتی شده و عذرخواهی مسئولین و پذیرفتن تقصیرات را، برای مردم به یک عقده عمومی تبدیل کرده است: این کیمیایی که مس وجود افراد را بدل به زر کند همیشه نایاب و غایب است. اگر حوادث گذشته در بستر فرهنگ « عذرخواستن » و « طلب بخشش » رخ می‌نمود، هضم شدنی و تحمل پذیر می‌بود و چنین خساراتی به بار نمی‌آورد.

سرمقاله ابتکار در نهایت تاکید کرده: عذرخواهی و طلب بخشش ظرفیت می‌خواهد. استعفا دادن به دلیل سوء تدبیرها، نیازمند ظرفیت و شجاعت است. کسی که ظرفیت عذرخواهی و استعفا ندارد صلاحیت اداره امور مردم را نیز ندارد. عذرخواهی از مردم نوعی سپاسگزاری و تشکر در برابر خدمات آنان و احترام به حقوقشان است.

رییس جمهور باز عذر بخواهد

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون نوشته حالا که رییس جمهور عذرخواهی را مد کرد ممکن است محمود احمدی نژاد اعلام کند آقای روحانی باید از من عذرخواهی کند چون من رئیس‌جمهور بودم ایشان یهو آمد به جای من رئیس‌جمهور شد. منطق هم نداشت. مورد دوم عدم رعایت حق کپی رایت در مواردی چون اهدای سبد کالا و سفر به خوزستان است. جلویشان را نگیری فردا مادر چاوز را هم دلداری می‌دهند.

طنزنویس حتی احتمال داده عزت الله ضرغامی هم خواستار عذرخواهی رییس جمهور خواهد شد. چرا که می گوید متاسفانه در حالی که بنده به عنوان رئیس رسانه ملی نماینده کل مردم ایران هستم، یک آقایی که تنها نماینده ۵۱ درصد مردم است می‌آید و به جای من مجری انتخاب می‌کند. یک عذرخواهی نمی کند!

به نظر طنزانه قانون یک شخصیت سیاسی با نام سرخپوستی ایستاده با مشت هم فریاد زده: رئیس جمهور هر چه زودتر عذرخواهی کند. شش ماه از شروع به کار دولت یازدهم گذشته و آمریکا هنوز نابود نشده. آیا این نشان دیگری مبنی بر سنگدلی و سست‌عنصری دولت نیست؟

دستاویز ضعیف مخالفان

محمدعلی مشفق در مقاله ای در شرق نوشته: سبد کالا پدیده جدیدی نیست. در دولت‌های گذشته چنین رویه‌ای برای پرکردن چاله‌های فقر در جامعه به‌سبب وجود فاصله طبقاتی و برآوردن نیازهای مقطعی قشرهای متوسط روبه‌پایین جامعه غالبا در اشکال مختلف مورداستفاده قرار می‌گرفت. سبد کالا در آمریکایی که اقتصاد اول جهان را دارد بیش از یک قرن است که به جامعه فقیر ۴۰ میلیونی که درآمد ماهانه آنها حد اقل ۱۲۵۰ دلار یا خانواده‌های چهارنفره با درآمد ۲۵۰۰ دلار باشد تعلق می‌گیرد و ساحت پوپولیستی هم به‌زعم عده‌ای ندارد.

نویسنده مقاله تاکید کرده: در ایران هم یکی از مصداق‌های سبد کالا را می‌توان در قالب کمیته امداد و بهزیستی که در سراسر کشور به توزیع نوعی سبد کالا به صورت سازمان‌یافته مبادرت می‌کنند جست‌وجو کرد. نهاد‌هایی که بخش‌های کمتر برخوردار را در سراسر کشور تحت پوشش دارند و هرچند وقت یک‌بار، برای افراد تحت پوشش خود سبد کالایی تهیه و بین آنها توزیع می‌کنند.

مقاله شرق در نهایت پرسیده: چرا برخی نمایندگان مجلس از خود و از مسوولان دولت قبل نپرسیده یا نمی‌پرسند که چرا بخش زیادی از مردم ایران به دلیل سیاست‌های نادرست اقتصادی به‌ویژه در دولت گذشته، بعد از گذشت ۳۵ سال از پیروزی انقلاب، کماکان به این زندگی صدقه‌ای یا سبد‌های کالایی وابسته هستند؟

در حالی که این «ایجاد‌کنندگان فقر» بوده و هستند که مردم را به چنین روزی انداخته‌اند تا محکوم به ایستادن در صف‌های اینچنینی شوند؛ بنابراین منتقدان بهتر است به‌جای انتقادهای «جهت‌دار» و «باندی»، خود را جای کسانی قرار دهند که وضعیت اقتصادی آنان، صف‌های دریافت سبد کالا را پدید آورده است.

همه چیز تغییر کرده

حق نشر عکس noroozi shargh newspaper feb9
Image caption کارتون سعید نوروزی، شرق

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: منتقدان دولت سابق امیدوار بودند که با رفتن احمدی‌نژاد و شکل گرفتن دولت تدبیر‌و‌امید همه چیز تغییر کند چنان که در زمان دولت احمدی‌نژاد یک مجری خاص روبروی رئیس دولت می‌نشست و او هر چه می‌گفت این بنده خدا فقط کله‌اش را تکان می‌داد و لبخند می‌زد اما یکبار هم رئیس صدا‌و‌سیما به صرافت نیفتاد که حرف یا نظری درباره مجری مصاحبه‌های احمدی‌نژاد بگوید.

مثال دیگر نویسنده این است که: در زمان دولت احمدی‌نژاد و به طور کاملا اتفاقی قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، دولت به این نتیجه رسید که باید سیب‌زمینی مجانی بین مردم توزیع کند‌. در آن زمان هیچ طرفدار دو آتشه یا یک آتشه دولت اصلا به ذهنش خطور نکرد که این موضوع تحقیر مردم یا تخلف انتخاباتی یا چیزی در این مایه‌ها باشد‌... اما حالا همه چیز تغییر کرده.

و سرانجام مردم سالاری نوشته: در زمان دولت احمدی‌نژاد اگر او می‌رفت در دانشگاه کلمبیا و بعد از سخنان سخیف رئیس آن دانشگاه بدون این که خم به ابرو بیاورد سخنرانی می‌کرد خدای ناکرده، زبانم لال‌، رویم به دیوار نه تنها هیچ غیرتمندی فکر نمی‌کرد که عزت و اقتدار ایران و ایرانی زیر سوال رفته، بلکه این اقدام احمدی‌نژاد آنقدر مورد تقدیر و تشویق قرار می‌گرفت که هیچ فیلمی‌در اسکار این طور تقدیر نشده بود... اما حالا همه چیز تغییر کرده.

مطالب مرتبط