تلویزیون ایران: رئیس جمهور می تواند با یکی از سه مجری پیشنهادی مصاحبه کند

حسن روحانی حق نشر عکس AP
Image caption بخشنامه جدید تلویزیون ایران تاکید دارد که روال جدید فقط در مورد رئیس جمهور موضوعیت دارد و "در مورد دو قوه‌ دیگر، چون مسأله خاصی نیست، مانند گذشته عمل می شود"

مطابق بخشنامه جدید تلویزیون سراسری ایران، این رسانه حداکثر سه روز مانده به زمان مصاحبه با رئیس جمهور "سه مجری واجد شرایط" را به دفتر او معرفی می کند و مصاحبه گر نهایی باید از میان همین سه نفر انتخاب شود.

به گزارش واحد مرکزی خبر علی دارابی، معاون سیمای سازمان صدا وسیما، در این بخشنامه افزوده است که "بعد از توافق انجام‌گرفته و قبل از برگزاری مصاحبه، نام مجری منتخب اعلام می شود و در سایت شبکه قرار می‌گیرد".

بخشنامه جدید، یک روز پس از آن صادر شده که شورای نظارت بر صدا و سیما، در پاسخ به استفسار عزت الله ضرغامی رئیس این سازمان در مورد نحوه گفتگو با سران قوا، انتخاب مصاحبه‌کنندگان را "از اختیارات ذاتی رسانه ملی" خوانده است.

این شورا تاکید کرده که گفتگو کنندگان با سران قوا "باید از جانب صداوسیما انتخاب شوند" اما لازم است در انتخاب مجری با آنها "هماهنگی" شود.

با این حال، مطابق بخشنامه امروز یکشنبه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) تلویزیون ایران، روال جدید معرفی مجری برای انتخاب مصاحبه کننده، فقط در مورد حسن روحانی رئیس جمهور موضوعیت دارد و "در مورد دو قوه‌ دیگر، چون مسأله خاصی نیست، مانند گذشته عمل می شود".

ظاهرا اشاره بخشنامه، به اختلافاتی است که از چهار روز پیش، میان دفتر ریاست جمهوری و سازمان صدا و سیما بر سر نحوه انجام مصاحبه با آقای روحانی رخ داده بود. در عین حال، بخشنامه توضیح بیشتری راجع به روال مصاحبه با سران دو قوه دیگر نداده است.

چهارشنبه گذشته مصاحبه زنده حسن روحانی با شبکه یک تلویزیون ایران، به خاطر اختلاف میان ریاست جمهوری و مدیریت صدا و سیما در مورد مجریان و نحوه مصاحبه، با بیش از یک ساعت تاخیر همراه شد.

ساعاتی بعد از این مصاحبه آقای ضرغامی، رئیس صداوسیما در نامه‌ای به رئیس شورای نظارت بر این سازمان، خواهان رسیدگی به اختلاف نظر بر سر انتخاب مصاحبه کنندگان با سران قوا شد.

شورای نظارت بر سازمان صداوسیما براساس اصل ١٧٥ قانون اساسی جمهوری اسلامی تشکیل شده و هر یک از قوای سه گانه، دو عضو در این شورا دارد.

این شورا مسئول ارائه گزارش عملکرد سازمان صداوسیما به رهبر جمهوری اسلامی است و اکثر اعضای آن را محافظه کاران تشکیل می دهند.