انتقاد ۲۳ نماینده مجلس از روحانی به خاطر صادر نشدن 'مجوز برگزاری رزمایش موشکی'

توان موشکی ایران حق نشر عکس AFP
Image caption برنامه موشکی ایران، در سال های اخیر در معرض حساسیت کشورهای غربی قرار داشته است

بیست و سه نماینده مجلس ایران در تذکری به حسن روحانی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران، از صادر نشدن "مجوز برگزاری رزمایش بزرگ سالیانه موشکی نیروهای مسلح" در دبیرخانه این شورا انتقاد کرده اند.

همزمان، ۲۲ نماینده مجلس در تذکری به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، وی را به خاطر "عدم حمایت از پیشرفت‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از سفر هیأت‌های کارشناسی کشورهای دیگر در جهت توسعه توان موشکی ایران" مورد بازخواست قرار داده اند.

امضا کنندگان این دو نامه، عمدتا یکسان هستند و اغلب آنها، از نمایندگان منسوب به جبهه پایداری محسوب می شوند.

این تشکل سیاسی، منتقد سرسخت دولت آقای روحانی و سیاست خارجی آن است.

در نامه ۲۳ نماینده خطاب به رئیس جمهور، ادعا شده که صدور مجوز برگزاری رزمایش سالیانه موشکی نیروهای مسلح، برای اولین بار طی ۱۰ سال گذشته در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی "متوقف شده است".

این نامه، بدون توضیح بیشتر می افزاید که امسال، همچنین "دستورات لازم جهت تخصیص اعتبارات به منظور پشتیبانی طرح‌های اضطراری نیروهای مسلح" صادر نشده است.

در دومین نامه نمایندگان منتقد، از محمد جواد ظریف پرسیده شده: "چرا باید وزارت امور خارجه با تحریک سفیر آمریکا در سازمان ملل از سفر هیأت کارشناسی کشورهای دیگر به جمهوری اسلامی جهت توسعه توان موشکی جلوگیری نماید؟"

این انتقاد در شرایطی مطرح می شود که پیشتر، حسینعلی حاجی دلیگانی، از نمایندگان عضور جبهه پایداری، گفته بود که نماینده آمریکا در سازمان ملل از وزارت امور خارجه ایران خواسته است که یک هیأت کره شمالی وارد ایران نشود. وی افزوده بود که این درخواست، مورد قبول مقام های دولتی ایران قرار گرفته است.

در پی انتشار این اظهارات، علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گفته بود که نماینده آمریکا در سازمان ملل "نامه‌ای به مقامات ایران ننوشته است".