پخش شبکه‌های برون مرزی ایران از ماهواره‌های غربی از سر گرفته شد

حق نشر عکس non

علی‌اصغر عمیدیان، معاون وزیر ارتباطات ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که پخش ۲۴ شبکه‌ برون مرزی ایران از ماهواره‌های غربی از سر گرفته شده است.

آقای عمیدیان گفته است: "نمایندگان یوتل‌ست و اینتل‌ست با تجهیزاتی که متعلق به خودشان بود، ادعای ارسال پارازیت از طرف ایران به سمت این ماهواره‌ها را بررسی کردند و چون کذب بودن این ادعا مشخص شد، از شب گذشته پخش ۲۴ کانال ماهواره‌ای ایران بار دیگر آغاز شد."

محمود واعظی، وزیر ارتباطات نیز در همین زمینه با اشاره به نشست مشترک با مسئولان ماهواره‌های یوتل‌ست و اینتل‌ست گفته است: "فضایی که دولت جدید در عرصه بین‌الملل به وجود آورده به مسایل مختلف بین‌المللی کمک می‌کند."

هفته گذشته دولت آمریکا اعلام کرد که تحریم رادیو و تلویزیون دولتی ایران را موقتا لغو می‌کند. دلیل تحریم و قطع پخش شبکه‌های برون مرزی ایران از ماهواره‌های غربی این بود که شماری از شرکت‌های ارائه خدمات ماهواره‌ای می‌گفتند پارازیت‌های ارسال‌شده از سوی ایران فعالیت آنها را مختل می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات ایران گفته است: "از آنها خواستیم تا خودشان بیایند و بررسی کنند که از طریق مجموعه صدا و سیما پارازیتی روی برنامه‌های رادیو و تلویزیونی آنها پخش نمی‌شود."

وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد در مقطع کنونی اختلالی از درون ایران سرچشمه نمی‌گیرد و علاوه بر این در نشست‌های فنی سازمان ارتباطات ماهواره‌ای بین‌المللی ایران متعهد شده است که در آینده چنین اختلالاتی ایجاد نکند.

معاون وزیر ارتباطات ایران تاکید کرده است که ایران از اساس هیچ پارازیتی به سمت ماهواره‌ها ارسال نمی‌کرده است.

اگرچه ایران می‌گوید به سمت ماهواره‌ها پارازیت ارسال نمی‌کند، در مناطقی از ایران و به ویژه شهرهای بزرگ، دسترسی به شبکه‌های ماهواره‌ای در برخی ساعات مختل می‌شود.