وزارت امورخارجه ایران، سفیر پاکستان را احضار کرد

حق نشر عکس JAMENEWS
Image caption سفیر پاکستان نیز در این ملاقات با ابراز تاسف از وقوع این حادثه گفت که این موضوع را پیگیری و مراتب را جهت پیگیری‌های لازم به دولت متبوع خود اعلام خواهد کرد

در پی ربوده شدن ۵ مرزبان ایرانی توسط گروه جیش العدل وزارت خارجه ایران، امروز یک‌شنبه ۲۰ بهمن‌ماه نور محمد جدمانی، سفیر پاکستان را احضار و "مراتب ناخرسندی و اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد."

پیش از این خبرگزاری مهر از انتقال این افراد به داخل خاک پاکستان و ملاقات مسئولان مرزبانی استان سیستان و بلوچستان با مقام های مرزبانی پاکستان در همین رابطه خبر داده بود.

پیشتر گروه جیش‌العدل با انتشار تصاویری در توییتر خود مسئولیت "ربودن پنج مرزبان ایرانی" را بر عهده گرفت.

پنج مرزبان ایرانی شب جمعه ۱۸ بهمن در منطقه مرزی "جکیگور" استان سیستان و بلوچستان مفقود شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدیرکل غرب آسیا وزارت امور خارجه ایران، با اشاره حوادث ماه‌های اخیر در مرزهای دو کشور و "استفاده تروریست‌ها از خاک پاکستان، علاوه بر لزوم تضمین سلامت و بازگرداندن افراد ربوده شده، استرداد عاملان این عملیات تروریستی و هم‌چنین اقدام جدی دولت پاکستان در جلوگیری از تکرار این گونه حوادث در آینده را خواستار شد."

سفیر پاکستان نیز در این ملاقات با ابراز تاسف از وقوع این حادثه گفت که این موضوع را پیگیری و مراتب را جهت پیگیری‌های لازم به دولت متبوع خود اعلام خواهد کرد.

گروه جیش‌العدل که خود را مدافع منافع مسلمانان سنی منطقه معرفی می‌کند، پیش از این هم مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته بود.

اوایل آبان ماه امسال این گروه در وبلاگی فارسی زبان، مسئوولیت قتل بیش از ۱۰ مرزبانان نیروی انتظامی ایران را بر عهده گرفت.

دولت ایران در آن زمان گفت که "اشرار مسلح" ۱۴ مرزبان ایرانی را در منطقه سراوان کشته و هفت نفر را هم مجروح کرده‌اند.

در پی آن واقعه، دادستان زاهدان اعلام کرد که ۱۶ نفر از "افراد شرور که پیش از این حکم اعدام آنها در مراجع عالی قضایی به تایید رسیده بود ولی بنا بر دلایلی اجرای حکم آنها به تعویق افتاده بود"، اعدام شدند.