عراقچی: هدف توافق ژنو عادی کردن روابط ایران و غرب نیست

حق نشر عکس icana.ir
Image caption معاون وزارت امور خارجه ایران گفته "آمریکا از دید ما همان شیطان بزرگ است"

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان اتمی این کشور گفته است که "هدف توافق ژنو عادی‌سازی روابط ایران و غرب یا آمریکا نیست."

آقای عراقچی گفته است: "هدف ما رسیدن به یک پیمان دوستی، نیست. خصومت میان ما و آمریکا سر جای خود است. ما اصلا وارد عادی سازی روابط نشده‌ایم. توافق ژنو تنها سعی می‌کند یکی از موضوعات مورد اختلاف میان ما و غرب و آمریکا را مدیریت کند، اما دشمنی و مشکلات ما با آمریکا سر جای خودش است."

'آمریکا همان شیطان بزرگ است'

معاون وزارت امور خارجه ایران شامگاه یکشنبه بیستم بهمن (نهم فوریه) این موضوع را در گفت و گویی با تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد.

آقای عراقچی گفته "ما با آمریکا درباره‌ ده‌ها موضوع مشکل داریم... آمریکا از دید ما همان شیطان بزرگ است و چیزی تغییر نکرده است."

پس از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی، از سطح تنش روز افزون در روابط ایران و آمریکا کاسته شده با این حال برخی از تنش‌های لفظی میان مقامات دو کشور همچنان ادامه دارد.

دو روز پیش از این، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش ضمن انتقاد از رویکرد آمریکا درباره ایران، گفته بود: "مسئولان آمریکایی در جلسه‌های خصوصی با مسئولان کشور ما یک‌جور حرف می‌زنند، به محض جدا شدن از آنها جور دیگر حرف می‌زنند."

پس از اجرای توافق ژنو که رفت و آمد مقام های غربی و صاحبان صنایع به ایران افزایش یافت، آمریکا از اشتیاق شرکت های اروپایی برای سرمایه گذاری احتمالی در ایران انتقاد کرد و وندی شرمن معاون وزارت امور خارجه آمریکا هم گفت که از دید این کشور، ایران نیازی به برخی از تاسیسات اتمی اش ندارد.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به گفته های خانم شرمن گفته: "این اظهارات از موضع ضعف بیان می شود چرا که آنان باید به افکار عمومی، کنگره و دوستان خود در منطقه و خارج از منطقه توضیح دهند که چرا به ایران امتیاز می دهند و نتوانسته اند آنطور که می خواهند با ایران برخورد کنند."

مطالب مرتبط