مراسم راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد

حق نشر عکس Mehr
Image caption راهپیمایان پلاکاردهایی در ابراز حمایت از حکومت و خصومت با آمریکا در دست دارند

مراسم راهپیمایی به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی در تهران و نقاط دیگر ایران آغاز شده است.

به گزارش رسانه‌های خبری ایران، روز سه شنبه، ۲۲ بهمن (۱۱ فوریه)، راهپیمایی سالگرد انقلاب از ساعت ۹ به وقت محلی در تهران آغاز شده و شماری از مقامات حکومتی و گروه‌هایی از مردم به سوی میدان آزادی - محل برگزاری مراسم سخنرانی روز ۲۲ بهمن - راهپیمایی می‌کنند.

مانند سال‌های گذشته، برای شرکت کنندگان در مراسم سخنرانی در تهران ده مسیر در نظر گرفته شده که از نقاط مختلف شهر به میدان آزادی (شهیاد سابق) ختم می شود. سازمان رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی به طور مستقیم گزارش‌هایی را از این راهپیمایی پخش می‌کند.

از چند روز پیش، رسانه‌های همگانی جمهوری اسلامی مطابق معمول سال‌های دیگر، با پخش برنامه‌های ویژه و اطلاعیه‌های مقامات و روحانیون و سازمان‌های مختلف حکومتی از مردم می‌خواستند به طور گسترده در این راهپیمایی‌ها شرکت کنند.

به گزارش رسانه‌های داخلی، راهپیمایان پلاکاردهایی حاوی شعارهایی در حمایت از جمهوری اسلامی و علیه مخالفان حکومت در دست دارند و از جمله شعارهای اصلی آنان، محکوم کردن ایالات متحده و دشمن دانستن آن کشور است.

معمولا رئیسان جمهوری ایران سخنرانان اصلی مراسم ۲۲ بهمن هستند و در مراسم امسال هم حسن روحانی پس از گردآمدن راهپیمایان در میدان آزادی، سخنرانی خواهد کرد.

ایرنا - خبرگزار دولتی جمهوری اسلامی - گفته است که یکصد و هفتاد خبرنگار از رسانه‌های خارجی برای پوشش مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن اجازه ورود به ایران را دریافت کرده و به تهران آمده‌اند.

شرکت خاتمی

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمد خاتمی همراه با سایر رهبران جناح اصلاح طلب هدف حمله مخالفان این جناح قرار داشته است

براساس این گزارش، بیشترین تعداد گزارشگر برای این منظور از تونس به ایران اعزام شده و پس از آن، رسانه‌ها و خبرگزاری‌های فرانسوی، ژاپنی و آمریکایی بیشترین تعداد گزارشگر را به ایران فرستاده‌اند.

ایرنا گفته است که اقدامات "دولت تدبیر و امید" در زمینه‌‌های داخلی و خارجی از جمله دستیابی به توافق ژنو، حضور حسن روحانی در مجمع سازمان ملل و سخنرانی در اجلاس داووس در سوئیس و سفرهای متعدد مقامات خارجی به ایران توجه بیشتری را به مراسم سالگرد انقلاب در سال جاری جلب کرده است.

مشخص نیست که آیا مجوز گزارشگران خارجی در زمان اقامت در ایران منحصر به پوشش مراسم دولتی سالگرد انقلاب است یا اینکه امکان دیدار از مناطق و ملاقات با افراد غیردولتی نیز به آنان داده شده است.

ایرنا در خبری دیگر تحت عنوان "حضور محمد خاتمی در ۲۲ بهمن برای برخی سوژه شد" نوشته است که در حالیکه حسن روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی خواستار شرکت همه گروه‌ها و احزاب سیاسی با سلیقه‌های مختلف در راهپپیمایی ۲۲ بهمن شده بود، در روزهای اخیر "عده‌ای تحرکاتی را برای جلوگیری از حضور برخی افراد صاحب نام و گروه‌های مردمی آغاز کرده‌اند."

این خبرگزاری می‌افزاید که این افراد با در دست داشتن میکروفن خبرنگاری به همراه فیلمبرداران با مردم در خیابان‌ها مصاحبه کرده و از آنان می‌پرسیدند که آیا محمد خاتمی "بدون آنکه عذرخواهی کند حق دارد در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت نماید؟" از زمان اعتراض به نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، محمد خاتمی، به عنوان یکی از فعالان برجسته جناح موسوم به اصلاح طلب، هدف حمله و انتقاد شدید مخالفان این جناح قرار داشته است.

براساس این گزارش، اقدام این افراد واکنش تند روزنامه جمهوری اسلامی را برانگیخته که نوشته است کسی حق ندارد در مورد شرکت در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن برای دیگران محدودیت ایجاد کند و چنین اقدامی "یک حرکت انحرافی است که باید با عوامل آن برخورد شود."

مشخص نیست که آیا آقای خاتمی در راهپیمایی حضور خواهد داشت و در چنین صورتی، چه نوع برخوردی با او صورت خواهد گرفت. پیشتر، رسانه‌های خبری گفته بودند که رئیسان سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس مجلس خبرگان در این مراسم حضور خواهند یافت.